Wywiady i opinie

Jerzy Szmit o odwołaniu prezydenta Olsztyna

Mało kto wierzył, że jest możliwe usunięcie prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, ale się udało. Mam nadzieję, że wraz z wydaniem przez mieszkańców werdyktu o odwołaniu prezydenta skończyła się niszcząca życie publiczne epoka bezkarności władzy samorządowej.

Kilkaset nieważnych referendów tworzyło wrażenie, że uzyskany w wyborach mandat wójta, burmistrza, prezydenta, obok ogromnej władzy nad społecznością lokalną, daje jeszcze immunitet zwalniający z odpowiedzialności za swoje czyny, choćby były to ciężkie przestępstwa.

Po 16 listopada 2008 przypadek Olsztyna będzie stanowił bardzo pozytywny hamulec dla tych, którzy sprawowanie władzy traktują jako okazję do robienia prywatnych interesów czy zaspokajania swoich chorych potrzeb.

„Władza musi być uczciwa” - pod tym prostym, a nawet oczywistym stwierdzeniem przekonywaliśmy olsztynian do udziału w referendum. Mówiliśmy do wszystkich, którzy nie przyjmują do wiadomości, że każdy urząd można sprawować dla publicznego dobra i bez oglądania się na osobiste korzyści.

Z ogromną radością możemy stwierdzić, że w naszym mieście dla tak wielu ludzi uczciwość jest nie tylko hasłem ze słownika języka polskiego, ale realną wartością dla której warto chociażby wyjść w listopadową niedzielę z domu, pójść do lokalu referendalnego i postawić we właściwym miejscu na karcie do głosowania krzyżyk.

Dziękujemy mieszkańcom, że odpowiedzieli na nasze prośby o udział i słowo „tak” zakreślone na karcie referendalnej. Dziękujemy też za słowo „nie”, bo one stanowią dowód prawdziwego zaangażowania i poczucia wpływu na decyzje całej wspólnoty.

Dziękujemy wszystkim, którzy pracowali na powodzenie kampanii referendalnej, a szczególnie dziennikarzom. Krzepiącym było poczuć i na własne oczy zobaczyć, zaangażowanie w wykonanie podstawowego przesłania misji dziennikarza - informowania o prawdzie.

Dziękujemy Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jackowi Kurskiemu oraz innym za wiarę w powodzenie naszych działań i wsparcie jakie otrzymaliśmy.

Kłamstwo przegrywa, prawda wygrywa.

Jerzy Szmit
Prezes Zarządu Okręgowego PiS okręgu nr 35 - Olsztyn