Redakcja: Często tak bywa, iż o pracy zawodowej decyduje przypadek, proszę nam przybliżyć w jaki sposób został Pan wicestarostą powiatu Warszawskiego Zachodniego.
Leszek Tokarczyk: Całe moje dorosłe życie poświęciłem działalności na rzecz swojej Małej Ojczyzny. Zaczynałem jako członek lokalnego stowarzyszenia i po kilku latach powołano mnie na funkcję prezesa, równolegle na początku lat dziewięćdziesiątych wstąpiłem do Porozumienia Centrum w którym pozostałem aż do utworzenia Prawa i Sprawiedliwości. Naturalną koleją losu było poddanie się weryfikacji w wyborach samorządowych. Zostałem radnym rady miejskiej w Ożarowie Mazowieckim i zarazem jej wiceprzewodniczącym. W ostatnich wyborach samorządowych wybrano mnie radnym powiatu i powierzono mi funkcję wicestarosty powiatu.
R: Powiaty w obecnej formie istnieją niespełna dziewięć lat, i nie wszyscy jeszcze wiedzą jaką przestrzeń życia społecznego zajmują.
L.T.: Cała reforma samorządowa miała na celu przybliżenie władzy jak najbliżej ludzi. Każdy szczebel samorządu ma ściśle określone kompetencje i zadania do wykonania ale nie sposób w krótkim wywiadzie wszystkie je zaprezentować. Wymienię może te najważniejsze, mające największy wpływ na postrzeganie powiatu czyli: edukacja, drogi publiczne, przeciwdziałanie bezrobociu, promocja sportu i kultury czy też administracja architektoniczno-budowlana.
R: Powiat Warszawski Zachodni, czy to znaczy, iż jesteście częścią Warszawy?
L.T.: Oczywiście, ze nie. Nasz powiat to gminy leżące na zachód od Warszawy, tj.: Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Kampinos, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice a z uwagi, iż w jego skład wchodzą między innymi trzy gminy równorzędne, twórcy reformy samorządowej postanowili nadać mu nazwę nie powodującą konfliktów.
R: Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej dużo mówi się o funduszach strukturalnych, proszę powiedzieć jaka jest odpowiedź powiatu na te wyzwania?
L.T.: Wstąpienie Polski do Unii to niepowtarzalna szansa na odrobienie zaległości w stosunku do Europy Zachodniej i my staramy się tej szansy nie zaprzepaścić. Pieniądze unijne pozwoliły nam zrealizować dużą inwestycję drogową i dzięki temu powstał nowoczesny ciąg komunikacyjny łączący Rynek Hurtowy w Broniszach z gminą Stare Babice. W minionym roku zaczął się kolejny okres budżetowy ale wykorzystany był głownie na sprawy proceduralne na szczeblu krajowym. My konstruując nasz budżet na rok 2008 położyliśmy nacisk na maksymalne wykorzystanie dofinansowania ze środków unijnych w zakresie inwestycji drogowych i bazy szkolnej. Oczywiście w dniu dzisiejszym jeszcze nie wiemy, które wnioski zostaną zakwalifikowane, ale warto podjąć ryzyko nawet większego zadłużenia wiedząc, że wkład własny samorządu to tylko 15 proc. wartości inwestycji.
R: Panie starosto wspomniał Pan o sporcie i kulturze, w jaki sposób powiat promuje te dziedziny?
L.T.: Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że sport to zdrowie i prawidłowy rozwój. Permanentnie rozwijamy naszą bazę sportową, że wspomnę o wybudowaniu tartanowych boisk przy Zespole Szkół w Błoniu i Ożarowie Mazowieckim i planowanej budowie hali sportowo-rehabilitacyjnej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lesznie. Organizowane są zawody w piłkę nożną, w pływaniu, biegi przełajowe w których nagrodą jest „Puchar Starosty” W dziedzinie kultury powiat jest mecenasem różnego rodzaju konkursów i wystaw. W budynku starostwa odbywają się koncerty muzyki klasycznej i występy chóralne. Wspomagane są dziecięce zespoły taneczne odnoszące sukcesy na przeglądach organizowanych w kraju i zagranicą. Naszą sztandarową imprezą jest organizowany co rocznie w drugą sobotę września EKO-PIKNIK, przyciągający za każdym razem kilka tysięcy uczestników.
R: Czy jest dziedzina o której chciałby Pan powiedzieć jeszcze słowo?
L.T.: Powiat Warszawski Zachodni to nie tylko obszar gdzie istnieją korzystne warunki inwestycyjne i rozbudowana infrastruktura. Zapraszam do odwiedzenia naszego powiatu turystów gdyż czekają na nich liczne zabytki architektury i atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne. Bliskość dużego kompleksu leśnego jakim jest Puszcza Kampinoska decyduje, iż jest to dobre miejsce do wypoczynku sobotnio-niedzielnego dla mieszkańców Warszawy.
R.: Dziękuję za rozmowę. Specjalnie dla serwisu www.informacjasamorzadowa.pl gościem był Pan Leszek Tokarczyk - wicestarosta powiatu Warszawskiego Zachodniego.
L.T.: Dziękuję za uwagę.