Resortu rozwoju regionalnego przekazał do konsultacji kolejny projekt wytycznych. Tym razem ministerstwo przygotowało szczegółową instrukcję postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych pieniędzy.
Oprócz zasad informowania o błędach oraz schematu przepływu informacji pomiędzy instytucjami uczestniczącymi w systemie raportowania o nieprawidłowościach, w dokumencie znalazło się zestawienie tzw. obszarów wrażliwych na wystąpienie nieprawidłowości oraz najczęściej występujące nieprawidłowości. Zestawienie przygotowano na podstawie doświadczeń z okresu programowania 2004–2006.
Tradycyjnie najwięcej uchybień zanotowano w obszarze zamówień publicznych oraz refundacji wydatków niekwalifikowalnych. W pierwszym przypadku chodzi zazwyczaj o zastosowanie niewłaściwego trybu zamówienia publicznego, niedochowanie warunków związanych z udzieleniem zamówienia (np. błędne ogłoszenie o zamówieniu, niedotrzymanie terminów), nierówne traktowanie wykonawców lub zatajenie związków kapitałowych i osobowych z wykonawcą.
W drugim przypadku najwięcej nieprawidłowości było związanych z podwójnym finansowaniem tych samych wydatków (np. zrefundowanie podatku VAT podlegającego zwrotowi lub finansowaniu w ramach innego programu współfinansowanego ze środków publicznych), zawyżanie wydatków – często dotyczy to kosztów osobowych, nieujawniania otrzymanych rabatów, czy też nieuwzględnieniem przychodów uzyskiwanych przez beneficjenta w związku z realizowanym projektem.
W znajdującym się poniżej załączniku znajdziecie Państwo szczegółową instrukcję postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych pieniędzy.