Aktualności

Polska może rozpocząć rozmowy o przyjęciu euro w 2009 r.

06.09.2007 • źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W trakcie panelu dyskusyjnego na XVII Forum Ekonomicznym w Krynicy, wicepremier, Minister Finansów Zyta Gilowska poinformowała, że w 2009 r. Polska przedstawi gotowość do podjęcia rozmów nt. wejścia do strefy euro. „Mimo zawirowań politycznych, nasz kraj realizuje wszystkie ustalenia uzgodnione z Komisją Europejską i w 2009 r. Polska powinna spełnić parametry konwergencji, łącznie z parametrem deficytu sektora finansów publicznych” – zapowiedziała wicepremier. W ten sposób wiceprezes Rady Ministrów ustosunkowała się do opinii większości ekonomistów, którzy przewidują, że realnym terminem przyjęcia euro w Polsce jest rok 2012.

Podczas debaty inaugurującej krynickie Forum, Zyta Gilowska zapowiedziała, że jeszcze w tym roku może zostać utworzony w Polsce komitet stabilności finansowej. „Głównym wyzwaniem Unii Europejskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa systemów finansowych. Zadaniem tego komitetu byłoby szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe na rynkach finansowych” - zaznaczyła wicepremier. Podobne komitety działają już we Francji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. „W dobie globalizacji zachwianie jednej z giełd wystarczy, by niepokoje przeniosły się na inne rynki” – dodała Minister Finansów.

Mówiąc o innych wyzwaniach przed którymi stoi dziś UE, wicepremier Gilowska podkreśliła wagę zapewnienia Europie bezpieczeństwa energetycznego oraz lepszych warunków rozwoju. Zaznaczyła, że przyszłość Unii zależy od tego jak Europa poradzi sobie z tymi zadaniami.

Tegoroczne, XVII Forum Ekonomiczne odbywa się pod hasłem „Europa – kryzys, zmiany czy szanse”. Jednym z wiodących tematów jest „Polityka spójności 2007–2013: szanse dla UE i Polski”. W dyskusji na ten temat w charakterze gości specjalnych wezmą udział Danuta Hübner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej oraz Grażyna Gęsicka, Minister Rozwoju Regionalnego. Patronat honorowy nad XVII Forum Ekonomicznym objął Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznemu spotkaniu będzie m.in. Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu. Młodzi mieszkańcy Europy będą omawiać problemy i wyzwania dla naszego kontynentu, a także dyskutować o swojej roli w procesach zachodzących we współczesnym świecie. Tematami dyskusji będą m.in. tożsamość i wartości europejskie, wizja Unii Europejskiej, rozwój gospodarki opartej na wiedzy i mobilność młodych pracowników.

Po raz pierwszy zbierze się w tym roku Forum Regionów. W zamierzeniu organizatorów dyskusja zapoczątkuje coroczne spotkania poświęcone zagadnieniom budowania silnych regionów, wspomagających pracę samorządów lokalnych poprzez partnerską współpracę z władzami centralnymi i instytucjami unijnymi oraz efektywne wykorzystywanie środków pomocowych UE.

Krynickie forum nazywane jest Davos Wschodu. To jedno z ważniejszych przedsięwzięć politycznych i gospodarczych Europy Wschodniej. Od lat czołowe postaci świata gospodarki i polityki podczas forum dyskutują o realiach i perspektywach dla Europy Wschodniej. Misją forum jest budowanie przyjaznego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej między państwami Unii Europejskiej i ich sąsiadami.