„Pracujemy nad tym, aby pierwsze pieniądze z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich, trafiły do gmin pod koniec roku” - zapowiada Jarosław Chołodecki, kierownik Zespołu Zarządzającego Programem.
Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich zakłada, że 500 wytypowanych do programu gmin otrzyma pieniądze na rozwiązywanie problemów społecznych. W sumie do gmin ma trafić ok. 40 mln euro pochodzących z pożyczki Banku Światowego. Pieniądze zostały rozdysponowane na poszczególne gminy proporcjonalnie do liczby osób i rodzin, do których adresowane będą działania zaprojektowane w programie: ludzi starszych, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży, rodzin z dziećmi.
Po pomoc do konsultantów
Zespół zarządzający programem PPWOW poinformował, że trwa właśnie proces rekrutacji na stanowiska konsultantów regionalnych. „Na początku września odbędą się pierwsze rozmowy kwalifikacyjne” – powiedział nam Jarosław Chołodecki, kierownik Zespołu Zarządzającego Programem. Miejscem pracy konsultantów będą ROPS-y działające w strukturach Urzędów Marszałkowskich. To konsultanci jako przedstawiciele Programu w terenie, pomagać będą Regionalnym Ośrodkom Polityki Społecznej lub Urzędom Marszałkowskim (o ile ich strukturach nie wyodrębniono ROPS) we wdrażaniu PPWOW.
Konsultanci regionalni mają ściśle współpracować z gminami. Do ich zadań będzie należało m.in. zapewnienie gminom dostępu do wiedzy i bieżących informacji z zakresu funkcjonowania Programu Integracji Społecznej, prowadzenie warsztatów i szkoleń. Pomogą również gminom w wypracowaniu uspołecznionej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Będą udzielać konsultacji merytorycznych przy przygotowaniu projektów oraz nadzorować ich realizację. Konsultanci będą pracować w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, łódzkim, lubelskim i świętokrzyskim.
Gminy w systemie
500 gmin zakwalifikowanych do PPWOW znajduje się w specjalnej bazie. Realizacja usług społecznych będzie prowadzona przez gminy i to one będą ogłaszały informacje o planowanych przedsięwzięciach oraz decydowały o podpisywaniu kontraktów.
„Gminy powinny teraz czekać na swoich konsultantów, którzy przejrzą ich strategie i plany działania w zakresie opieki społecznej. Jeśli uznają, że wszystko formalnie jest w porządku, to gminy mogą występować o środki” – mówi Jarosław Chołodecki, kierownik Zespołu Zarządzającego Programem. „Nie chcemy tworzyć niepotrzebnych barier. Decyzję o wydatkowaniu pieniędzy podejmuje wójt i musimy zweryfikować, czy jest ona zgodna ze strategią, którą uchwaliła rada gminy” – dodaje.
ROPS-y są ogniwem opiniującym, a środki do gmin trafią przez Urząd Wojewódzki z Ministerstwa Finansów. Jak zapowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej gminom zostanie również udostępniony Podręcznik Realizacji Programu Integracji Społecznej. Będzie on zawierał skrócony opis metodologii wypracowywania uspołecznionej strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz listę dobrych praktyk z obszaru wspierania osób starszych, dzieci i młodzieży oraz dorosłych.