Aktualności

„Ukręcony łeb plotkom o likwidacji szpitala na Tysiącleciu w Częstochowie”

20.08.2007 • źródło: Gazeta Częstochowska

14 sierpnia, na zaproszenie posła Prawa i Sprawiedliwości, Szymona Giżyńskiego - w jego biurze poselskim w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12 - odbyło się spotkanie, poświęcone ocenie sytuacji w służbie zdrowia, w regionie częstochowskim. W spotkaniu uczestniczyli: I Wicewojewoda Śląski, Artur Warzocha; Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Grzegorz Szpyrka; przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie, Mirosław Kowalik; dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego, Ryszard Majer; dyrektor Szpitala Najświętszej Marii Panny w Częstochowie, na Parkitce, Zbigniew Strzelczak; dyrektor szpitala w Blachowni, Andrzej Mierzwa oraz w roli inicjatora i gospodarza - poseł PiS Szymon Giżyński.

Otwierając spotkanie, o wyłącznie informacyjnym i konsultacyjnym charakterze, poseł Szymon Giżyński uzasadnił pilną konieczność jego zwołania: „Plotka o rzekomej likwidacji szpitala na Tysiącleciu od kilku tygodni żyje w Częstochowie swym własnym życiem. Lokalni politycy LiD-u, ostatnio także PO oraz część mediów robią na tym świetny interes ubierając się w fałszywe togi obrońców szpitala, przy okazji nabierając i dezorientując opinię publiczną. Dziesiątkami pojawiają się wystąpienia polityków LiD-u i PO, krążą po mieście ekipy do zbierania podpisów pod protestem w sprawie likwidacji; akcja ta jest prowadzona, co jest już wyjątkowo cyniczne i karygodne, także wśród pacjentów szpitala im. prof. Orłowskiego. Trzeba temu przeciwdziałać radykalnie i szybko, bo tego oczekują mieszkańcy Częstochowy w tym, co oczywiste, personel szpitala. Plotkom o likwidacji szpitala na Tysiącleciu trzeba natychmiast ukręcić łeb”.

W dyskusji głos zabrali wszyscy uczestnicy spotkania, podkreślając całkowicie polityczne tło całego rozgardiaszu wokół rzekomej likwidacji szpitala na Tysiącleciu i wyrażając przekonanie, iż, chociaż, o jego likwidacji nigdy nie było i nie ma mowy, to wszystkie próby usprawnienia jego funkcjonowania muszą mieć na względzie, w pierwszej kolejności, gwarancje zatrudnienia dla całego personelu.

Marszałek Grzegorz Szpyrka podkreślił, iż w ocenie Zarządu Województwa Śląskiego ustała i wyczerpała się już możliwość współpracy z dotychczasowym dyrektorem „Tysiąclecia” Januszem Adamkiewiczem, a ewentualna, rychła nominacja nowego dyrektora otworzy przed szpitalem nowe szanse i zada ostateczny kłam wszystkim insynuacjom o jego likwidacji. Marszałek Szpyrka zapowiedział, iż odwołanie dyrektora Adamkiewicza wyniknie z wielokrotnie czynionej przez Zarząd Województwa oceny jego pracy i będzie mieć, wyłącznie, merytoryczny charakter.

Zarząd Województwa Śląskiego podjął ostatecznie decyzje, zapowiadane przez marszałka Grzegorza Szpyrkę. W miejsce odwołanego dr Janusza Adamkiewicza Zarząd mianował dyrektorem Szpitala na Tysiącleciu, Andrzeja Kubata, lekarza i menedżera służby zdrowia, radnego powiatu częstochowskiego.

Marszałek Grzegorz Szpyrka, w imieniu Zarządu Województwa Śląskiego, potwierdził także przyznanie Szpitalowi na Parkitce w Częstochowie 7 mln zł pożyczki oraz 10 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.