Od kilku tygodni działa w Częstochowie przyczółek Instytutu Pamięci Narodowej: w budynku biblioteki Akademii Jana Długosza przy ul. Armii Krajowej 36a, 3 piętro, pok. 308; tel. 034 361 3120 w. 211. Pierwszym zatrudnionym w częstochowskim biurze IPN pracownikiem jest historyk mgr Sławomir Maślikowski.
Z inicjatywą powołania w Częstochowie pełnowymiarowej Delegatury Katowickiego Oddziału IPN wystąpił częstochowski poseł Prawa i Sprawiedliwości Szymon Giżyński. Po serii rozmów prezes IPN profesor Janusz Kurtyka wyraził zgodę na uruchomienie w Częstochowie czteroetatowego biura, i to już od jesieni 2006 roku. By tak się stało, konieczną formalnie zgodę musiało wyrazić Kolegium IPN, które jednak do tej pory się nie zebrało... W międzyczasie nastąpiły ważne zmiany w kierownictwie IPN, na stanowiskach: dyrektora generalnego i dyrektora oddziału w Katowicach.
Poseł Szymon Giżyński, jednakowoż, nie ustępował. W Częstochowie, przy Armii Krajowej, rozpoczęło działalność biuro IPN, na razie bardzo skromnie, z obsadą jednego etatu. Bardzo też przyjaźnie do pomysłu powołania Delegatury IPN w Częstochowie podszedł nowy dyrektor Oddziału w Katowicach dr Andrzej Drogoń. Podczas spotkania dyrektora Drogonia z posłem Giżyńskim 20. czerwca 2007 roku w katowickiej siedzibie IPN omówiono koncepcję pełnowymiarowej częstochowskiej delegatury, liczącej około 25 etatów, obejmującej wszystkie cztery, podstawowe piony i profile działania: badawczo-edukacyjny, archiwalny, prokuratorsko-śledczy i lustracyjny.
Poseł Szymon Giżyński zaprosił dyrektora Andrzeja Drogonia do Częstochowy na spotkanie 9. lipca 2007 roku z częstochowskimi osobistościami, których pomoc będzie niezbędna przy powstaniu tak wielkiego dzieła.
Dyrektorowi Drogoniowi towarzyszyli współpracownicy ze ścisłego kierownictwa katowickiego IPN. Częstochowianie też nie zawiedli. Przybyli parlamentarzyści: z PO - posłanka Halina Rozpondek i komplet z PiS-u - posłowie: Jadwiga Wiśniewska, inicjator i prowadzący spotkanie Szymon Giżyński, Lucjan Karasiewicz oraz senatorowie Jarosław Lasecki i Czesław Ryszka. Rząd reprezentował I wicewojewoda śląski Artur Warzocha, któremu towarzyszyły śląska wicekurator oświaty Alicja Janowska i dyrektor delegatury Kuratorium w Częstochowie Urszula Bauer; Sejmik Wojewódzki w Katowicach - Ryszard Majer. W imieniu prezydenta Częstochowy wystąpili wiceprezydent Zdzisław Ludwin i doradca Tadeusza Wrony ds. społeczno-ekonomicznych Jarosław Kapsa. Rektorowi Akademii Jana Długosza prof. Januszowi Berdowskiemu towarzyszyli prof. Romuald Derbis, dziekan Andrzej Margasiński i dyrektor Instytutu Historii Marceli Antoniewicz. Licznie zjawili się politycy, w tym samorządowcy, między innymi przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Krzysztof Sztanderski; wiceprzewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego, Andrzej Stawiarski; członkini Rady Politycznej PiS Grażyna Matyszczak, członek Zarządu Okręgowego PiS w Częstochowie Piotr Wrona; częstochowscy radni - Izabela Nowak, Wacław Baczyński, Marek Domagała, Jerzy Nowakowski; radni powiatu częstochowskiego: Lidia Burzyńska i Grażyna Knapik, szef częstochowskiej PO - Bogusław Chatys; przedstawiciele instytucji miejskich: Ewa Derda, dyrektor Biblioteki Głównej w Częstochowie i Mariusz Grzyb, kierownik działu historycznego Muzeum Częstochowskiego; gospodarz miejsca - Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Częstochowie, w siedzibie którego, przy ul. Łódzkiej 8/12, spotkanie miało miejsce.
Na dyrektorze IPN w Katowicach, Andrzeju Drogoniu frekwencja i postawa częstochowian poczyniła - jak sam przyznał - "spore wrażenie". Przemawiali: Halina Rozpondek, Jadwiga Wiśniewska, Marceli Antoniewicz, Janusz Berdowski, Marek Domagała, Jarosław Kapsa, Lucjan Karasiewicz, Mirosław Kowalik, Jarosław Lasecki, Zdzisław Ludwin, Ryszard Majer, Czesław Ryszka, Artur Warzocha, Szymon Giżyński. Wszyscy byli za usytuowaniem w Częstochowie Delegatury IPN i wszyscy oferowali konkretną pomoc na miarę swych kompetencji i możliwości: od interwencji na rzecz pozyskania środków budżetowych i przychylności władz centralnych (parlamentarzyści i wicewojewoda) po pomoc w sprawie znalezienia i utrzymania stosownego lokalu, oraz zapewnienia IPN-owi stałej współpracy logistycznej i merytorycznej ze strony czynników lokalnych (samorządowcy, przedstawiciele instytucji miejskich, władze Akademii Jana Długosza).
Podsumowując spotkanie, poseł Szymon Giżyński podziękował dyrektorowi Andrzejowi Drogoniowi za bardzo rzeczowe i merytoryczne przygotowanie do wizyty w Częstochowie i, przede wszystkim, za zobowiązania i już podjęte prace na rzecz uruchomienia w naszym mieście delegatury IPN.
Jednocześnie poseł Giżyński "zastrzegł", iż w tym dziele częstochowianie będą bardzo wdzięcznymi, gorliwymi, ale i niecierpliwymi orędownikami współpracy z dyrektorem Drogoniem, oczekując bardzo szybko jej efektów.