Aktualności

Rocznica Porozumień Sierpniowych z udziałem marszałka

03.09.2007 • źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

30 sierpnia odbywały się w Szczecinie obchody XXVII Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Norbert Obrycki wziął udział w uroczystościach, zorganizowanych z tej okazji w naszym mieście.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Prezydent RP Lech Kaczyński, Marian Jurczyk – przywódca strajku w stoczni szczecińskiej, Andrzej Milczanowski, Zbigniew Bujak, Stanisław Wądołowski oraz Wojewoda Zachodniopomorski Robert Krupowicz i Prezydent Miasta Piotr Krzystek.

Uroczystości rozpoczęło spotkanie pod pomnikiem Anioła Wolności, gdzie Prezydent Kaczyński razem z gospodarzami regionu złożył wieniec. Kolejno uroczysta delegacja w towarzystwie Marszałka przyjechała pod Główną Bramę Stoczni Szczecińskiej, gdzie pod tablicą upamiętniającą ofiary „Sierpnia 80” odbyła się modlitwa „Anioł Pański”. Goście, w tym przedstawiciele województwa - marszałek Obrycki i wicemarszałek Władysław Husejko, złożyli kwiaty, a Prezydent odznaczył bohaterów tamtych wydarzeń.

Porozumienie Sierpniowe, zwane Szczecińskim, zakończyło strajki w 1970 r. W jego treści znalazło się łącznie 36 postulatów, których autorami byli: Marian Jurczyk, Kazimierz Fischbein i Marian Juszczuk z Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz ówczesny wicepremier, Kazimierz Barcikowski. W dokumencie asygnowanym przez – z jednej strony – strajkujących, z drugiej – ówczesny rząd, znalazły się m.in. zapisy o możliwości powstania samorządnych związków zawodowych i podwyżkach płac. Pierwszy strajk rozpoczął się 18. sierpnia w szczecińskiej Stoczni Remontowej „Parnica”, potem do fali buntu przyłączyła się Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego. W sumie zastrajkowało wówczas ponad 200 zakładów pracy w całym województwie.