Aktualności

PO RPW pod lupą Akademii Twórczej Przedsiębiorczości

29.08.2007 • źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Pogłębianie różnic w rozwoju poszczególnych regionów nie służy ani gospodarce ani społeczeństwu – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl przedstawiając założenia Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej uczestnikom seminarium Akademii Twórczej Przedsiębiorczości. Spotkanie odbyło się w dniach 24–27 sierpnia w Sandomierzu.

Zdaniem ministra Władysława Ortyla PO RPW jest programem nowatorskim. „W skali naszego kraju były różnego rodzaju strategie regionalne, strategie sektorowe, ale taka strategia ponadregionalna, która łączy pięć województw jest ewenementem na skalę europejską” – tłumaczył minister Ortyl. Wyjaśnił także, że program obejmuje pięć województw o najniższym w Unii Europejskiej PKB na mieszkańca (przed rozszerzeniem UE o Bułgarię i Rumunię). To województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

„Tym programem chcemy się bronić przed próbą skansenizacji wschodnich województw. Ludzie, którzy tam żyją, nie zasługują na to, by zatrzymać w czasie rozwój gospodarczy tych regionów” – tłumaczył minister Władysław Ortyl. „Program musi łamać bariery infrastrukturalne i społeczne. Stąd inwestycje drogowe, stąd projekt wspólnej ścieżki rowerowej biegnącej przez pięć województw oraz budowa internetu szerokopasmowego” – dodał minister.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl przypomniał uczestnikom seminarium, że na realizację programu Rozwój Polski Wschodniej przeznaczono prawie 2,3 miliarda euro. „Jesteśmy w trakcie negocjacji tego programu. Sadzę, że druga tura (6 września) będzie turą ostatnią” – stwierdził minister Władysław Ortyl.

W sandomierskim seminarium udział wzięli przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, stowarzyszeń i organizacji obywatelskich oraz eksperci z Centrum im. M. Dzielskiego.

Zdaniem uczestników seminarium powodzenie PO RPW zależy od aktywności społecznej mieszkańców Polski Wschodniej. Na potrzebę istnienia stowarzyszeń współpracujących z samorządem wskazywał także minister Władysław Ortyl. Uczestnicy seminarium postanowili także, że Akademia Twórczej Przedsiębiorczości powinna stać się rzecznikiem wspólnot wiejskich, aby pomóc im w jak najlepszym wykorzystaniu Programu. Powołano też grupę roboczą dotyczącą ścieżek rowerowych.

Akademia Twórczej Przedsiębiorczości to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Fundacji Konkurs Pro Publico Bono. W okresie od marca do czerwca 2007 roku seminaria odbywały się w trzech (podlaskie, lubelskie, podkarpackie) z pięciu województw objętych Programem Rozwój Polski Wschodniej. Sandomierskie seminarium było spotkaniem podsumowującym.