Aktualności

Powrót lustracji

28.08.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Wojewodowie znów wyślą do wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych powiadomienia, a samorządowcy będą mieli trzy miesiące na wypełnienie oświadczeń – przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy lustracyjnej. Izba niższa parlamentu zmieniła m.in. wzór składanej informacji.

Zgodnie z wersją nowelizacji przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972, a które pełnią obecnie funkcję publiczną będą miały obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego w terminie 3 miesięcy od momentu otrzymania powiadomienia. W przypadku organów (wójt) i członków organów samorządu terytorialnego (radni) powiadomienia tak jak poprzednio wysyłać będzie wojewoda.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie będzie jednak sankcji w postaci utraty mandatu w przypadku niezłożenia oświadczenia w terminie. Zdaniem sędziów naruszałoby to zasadę trwałości mandatu i byłoby to niezgodne z ustawą zasadniczą, dlatego odpowiedni przepis został usunięty z porządku prawnego.

Obowiązkiem składania oświadczeń objęci będą także kandydaci w uzupełniających i przedterminowych wyborach organów jst. Zgodnie z odpowiednimi zapisami nowelizacji wypełniony formularz trzeba będzie złożyć razem ze zgodą na kandydowanie.

Nowelizacja wprowadza też - zgodnie z wyrokiem TK - zróżnicowanie sankcji za „kłamstwo lustracyjne”. Dotychczas osoba taka traciła prawo do pełnienia funkcji publicznych na 10 lat - projekt zakłada, że sąd mógłby wymierzać taki zakaz na okres od 3 do 10 lat.

Zmieni się również formularz oświadczenia lustracyjnego. Doprecyzowano m.in., że współpraca z organami bezpieczeństwa PRL musi mieć charakter rzeczywisty, a więc nie może ograniczać się jedynie do faktu podpisania odpowiedniego zobowiązania.