Opinia MSWiA dotycząca wypłaty ekwiwalentu strażakom ochotnikom nie stanowi wykładni wiążącej dla samorządów gminnych. To do ich oceny należy, którym strażakom ochotnikom zostanie on wypłacony – uważa Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Przypomina też o przygotowanym projekcie zmiany w obowiązujących przepisach.
„W związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie docierają do środowiska ochotniczych straży pożarnych w sprawie wypłaty ekwiwalentu strażakom ochotnikom [...] koniecznym stało się wyjaśnienie niektórych wątpliwości i nieuzasadnionych opinii kwestionujących dobre intencje MSWiA” – pisze Jarosław Zieliński w informacji, która trafiła do wojewodów. Problem dotyczył legalności wypłacania ekwiwalentów.
Resort w odpowiedzi na pismo jednego z posłów przyznał, iż warunkiem koniecznym do otrzymania ekwiwalentu przez członka ochotniczej straży pożarnej jest utrata wynagrodzenia z powodu udziału w akcji ratowniczej bądź szkoleniu pożarniczym. Podkreślano, że ekwiwalent nie jest sam w sobie wynagrodzeniem i nie przysługuje osobom, które brały udział w akcji bądź szkoleniu po godzinach pracy. Nie przysługuje on również osobom, które nie są stroną stosunku pracy, a wiec bezrobotnym, rolnikom, emerytom, rencistom oraz uczniom i studentom.
Takie stanowisko wywołało zamieszanie w gminach. Wójtowie alarmowali, że zaakceptowanie takiego podejścia sprawi, że nie będzie chętnych do udziału w akcjach ratunkowych. O szkodliwości takiej interpretacji informował w liście do premiera również Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas.
Jak przypomina jednak Jarosław Zieliński, Przez MSWiA nie została podjęta żadna decyzja wstrzymująca wypłatę ekwiwalentu. „Opinia MSWiA nie stanowi wykładni wiążącej dla samorządów gminnych. To do ich oceny należy, którym strażakom ochotnikom wypłacony zostanie ekwiwalent” – podkreśla minister Zieliński.
Jego zdaniem, rozwiązaniem kwestii wypłaty ekwiwalentu strażakom ochotnikom będzie przygotowana przez posłów PiS, poparta przez ministerstwo zmiana obowiązującego prawa.
Zgodnie z projektem, rada gminy będzie mogła, w drodze uchwały, przyznać zryczałtowany ekwiwalent każdemu członkowi ochotniczej straży pożarnej za uczestniczenie w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną. Ustali też jego wysokość.