Aktualności

Repatrianci u starosty

22.08.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Starosta jest organem właściwym w sprawie aktywizacji zawodowej repatriantów. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa i są przekazywane jako dotacja celowa.

Zadania starosty związane z aktywizacją zawodową repatriantów są zadaniami z zakresu administracji rządowej. Szczegółowe zasady wykonywania przez starostę zadań z tej sfery reguluje rozdział 6 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz.U. tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 53 poz. 532).

Pomoc udzielana jest repatriantowi, który nie ma możliwości samodzielnego podjęcia pracy i może polegać na: zwrocie części kosztów poniesionych przez repatrianta na podnoszenie kwalifikacji zawodowych; zwrocie części kosztów poniesionych przez pracodawcę na: utworzenie stanowiska pracy, przeszkolenie repatrianta, wynagrodzenie, nagrody i składki na ubezpieczenia społeczne.

Każda z wymienionych form aktywizacji może być zastosowana tylko raz i nie może być dokonywana po upływie 5 lat od dnia nabycia przez repatrianta obywatelstwa polskiego. Zwrot części kosztów poniesionych przez repatrianta na podniesienie kwalifikacji zawodowych jest dokonywany na podstawie umowy zawartej pomiędzy repatriantem a starostą. Wysokość kwoty zwracanej na podstawie umowy stanowi połowę kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, nie więcej jednak niż równowartość dwukrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym dzień zawarcia umowy.

Kosztami podnoszenia kwalifikacji zawodowych są opłaty za naukę oraz opłaty za uzyskanie świadectwa lub tytułu kwalifikacyjnego. Łącznie starosta może przyznać w ramach zwrotu kosztów pracodawcy kwotę nie większą niż dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym dzień zawarcia pierwszej z umów pomiędzy starostą a pracodawcą.

Warunkiem uzyskania przez pracodawcę zwrotu części kosztów jest zawarcie umowy o pracę z repatriantem na okres wynoszący co najmniej 24 miesiące.

Zasady przekazywanie staroście z budżetu wojewody środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem repatriantom pomocy reguluje rozporządzenie rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach podziału rezerwy celowej budżetu państwa „Pomoc dla repatriantów”, udzielania dotacji powiatowi i gminie, przekazywania staroście środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z udzielaniem repatriantom pomocy oraz wzorów wniosków o udzielenie dotacji powiatowi i gminie.