„14 sierpnia zakończyliśmy w Brukseli drugą i zarazem ostatnią turę negocjacji dla 5 Regionalnych Programów Operacyjnych. Programy dla województwa: dolnośląskiego, pomorskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego rozpatrzone zostały w pierwszej kolejności, gdyż Komisja Europejska zgłaszała do nich najmniej uwag” – poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Władysław Ortyl podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 sierpnia 2007 r.
„Programy te po wyjaśnieniu wszystkich zastrzeżeń i doprecyzowaniu zapisów zostaną – zgodnie z deklaracją Komisji Europejskiej – zaakceptowane na przełomie sierpnia i września. Pozostałe 11 Regionalnych Programów Operacyjnych będzie przedmiotem negocjacji w terminie od 5 do 14 września, tak więc do połowy września spodziewamy się zakończyć negocjacje już dla wszystkich programów regionalnych” – zapowiedział minister Ortyl. „Liczymy, ze w drugiej turze uda się rozstrzygnąć wszystkie sporne kwestie. Myślę, że jest to realistyczny scenariusz” – dodał.
Zgodnie z zapisami ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, po przyjęciu programów regionalnych przez Komisję Europejską i Zarządy Województw, Rada Ministrów w drodze uchwały określi zakres i warunki dofinansowania tych programów. Następnie minister rozwoju regionalnego zawrze z Zarządami Województw kontrakty wojewódzkie – porozumienia o dofinansowaniu Regionalnych Programów Operacyjnych środkami pochodzącymi z UE oraz budżetu państwa. Po podpisaniu kontraktów, samorządy województw będą mogły ogłosić pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie.
„Przy sprawnej organizacji i sprawnym przebiegu negocjacji powinno udać się podpisać wszystkie kontrakty wojewódzkie do końca października” – zapowiedział minister Ortyl.
Regiony muszą jeszcze przygotować Szczegółowe opisy osi priorytetowych oraz wzory wniosków i umów o dofinansowanie. Ponadto, konieczne jest odpowiednie przygotowanie instytucji. Muszą zostać opracowane instrukcje wykonawcze Instytucji Zarządzających i Instytucji Pośredniczących oraz opisy systemów zarządzania i kontroli. Opracowanie tych dokumentów jest jednym z warunków osiągnięcia gotowości do audytu zgodności, który przeprowadzi Ministerstwo Finansów. Pozytywna opinia z audytu jest warunkiem przekazania przez KE płatności dla danego programu.
W chwili obecnej trwa proces powoływania pre-komitetów monitorujących RPO. Dotychczas posiedzenie pre-komitetu odbyło się w województwie śląskim. Posiedzenia pozostałych pre-komitetów zostały zaplanowane na wrzesień-listopad br.
„Warto zaznaczyć, że już dziś z RPO mogą być uruchamiane projekty, które nie mają charakteru pomocy publicznej – np. dotyczące dróg wojewódzkich. Rozporządzenia dotyczące pomocy publicznej są w tej chwili przedmiotem bardzo intensywnych prac w MRR” – poinformował minister Ortyl. „Te rozporządzenia, które nie wymagają notyfikowania do KE, będą przyjęte we wrześniu. Natomiast rozporządzenia wymagające takiej procedury – przy braku wątpliwości ze strony Komisji – powinny być przyjęte do listopada br.” – dodała dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Regionalnych Agnieszka Kapciak.