Do końca lutego 2008 r. powstanie system oceny wartości stanowisk pracy w służbie cywilnej. To początek reformy systemu wynagrodzeń urzędników administracji państwowej. Zwiększenie konkurencyjności zarobków ma zatrzymać odpływ fachowców.
Centrum Informacyjne Rządu podaje, że opracowana w Kancelarii Premiera metoda oceny wartości pracy bazuje na sporządzonych według jednego wzoru opisach stanowisk. Przetestowano ją wáwybranych urzędach w ramach programu pilotażowego. Ocena wartości stanowisk będzie prowadzona w oparciu oákryteria wykorzystywane w biznesie, tj. kompetencje, złożoność pracy i zakres odpowiedzialności.
Zmiany są niezbędne przede wszystkim ze względu na potrzebę efektywnego wydatkowania funduszy strukturalnych, zwłaszcza w trakcie przygotowań do Euro 2012 - wynika z komunikatu CIR. Wdrożenie nowoczesnych narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi przyczyni się nie tylko do bardziej racjonalnego organizowania rekrutacji i planowania rozwoju pracowników, ale także do zwiększenia przejrzystości polityki kadrowej w administracji.
Wdrożenie nowej metody poprzedził kilkumiesięczny program pilotażowy, który objął wybrane stanowiska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwach Transportu i Zdrowia, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Wyższym Urzędzie Górniczym oraz śląskim i podlaskim urzędach wojewódzkich - informuje CIR. Dokonano oceny wartości około tysiąca stanowisk urzędniczych. Wyniki programu zweryfikowano w drodze konsultacji międzyresortowych i w uzgodnieniach z ekspertami, m.in. ze Szkoły Głównej Handlowej.