Perspektywy wyposażenia Sił Zbrojnych RP przez polskich producentów i oczekiwania wojska w tym zakresie były głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki i Dowództwo Wojsk Lądowych, które odbyło się 7 sierpnia w Ministerstwie Gospodarki.
Podczas spotkania zastanawiano się, czy polski przemysł jest w stanie przygotować wyposażenie dla naszych sił zbrojnych na odpowiednim poziomie. „Zarówno polskie firmy prywatne, jak i spółki skarbu państwa z sukcesem dostarczają już sprzęt m.in. brytyjskim i niemieckim jednostkom sił specjalnych. Świadczy to o ich dobrym przygotowaniu do zaspokajania również krajowego zapotrzebowania na wyposażenie dla żołnierzy” - powiedział Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych Ministerstwa Gospodarki.
Dyrektor Królikowski przypomniał również, że rząd będzie dążył do sprowadzenia najnowszych technologii dla polskich podmiotów przemysłu obronnego w ramach offsetu.
„Istotne dla udanej współpracy między polskim przemysłem a wojskiem będzie również nowe podejście do zamówień publicznych” - powiedział obecny na spotkaniu Krzysztof Gulda, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki. Według niego strona publiczna – rząd lub samorząd – mogłaby w efektywniejszy sposób wykorzystywać system zamówień publicznych. „W przypadku przemysłu obronnego, może to być np. postawienie na funkcjonalność sprzętu wojskowego. Pozostawiłoby to przedsiębiorcom dużą możliwość swobody w przedstawianiu innowacyjnych rozwiązań” - dodał.
Uczestnicy spotkania omówili również oczekiwania i propozycje zmian w służbie mundurowej, w szczególności zaś wprowadzenie do użytku nowego wzoru umundurowania bojowego. Zaprezentowano poza tym możliwości wykonania proponowanego wyposażenia przez producentów krajowych.
W spotkaniu roboczym dotyczącym możliwości spełnienia oczekiwań Sił Zbrojnych RP przez polski przemysł w zakresie indywidualnego wyposażenia żołnierza z ramienia Ministerstwa Gospodarki wzięli udział: Hubert Królikowski – dyrektor Departamentu Programów Offsetowych, Tadeusz Pyrcak – dyrektor Departamentu Spraw Obronnych i Krzysztof Gulda – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Mienia Wojskowego, Dowództwa Wojsk Lądowych oraz reprezentanci przedsiębiorców.