Wprowadzenie pełnego prawa własności dla członków spółdzielni mieszkaniowych, stopniową likwidację prawa spółdzielczego-własnościowego do lokalu, możliwość wykupu mieszkań po tzw. cenie nominalnej, przywrócenie możliwości podziału spółdzielni na wniosek członków, likwidacja zebrań przedstawicieli grup członkowskich i przekazanie ich uprawnień walnym zgromadzeniom członków spółdzielni – to główne założenia przygotowywanej przez PiS ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Ustawa znosi możliwość ustanawiania własnościowego prawa do lokalu (ograniczone prawo rzeczowe) na rzecz pełnego prawa własności. Nabycie mieszkania nastąpi po tzw. cenie nominalnej. Będzie to wartość mieszkania wyznaczona przed denominacją i obniżona o wartość spłat dokonanych przez lokatora i budżet państwa na rzecz spółdzielni.
„Lokator będzie musiał pokryć jedynie nominalną wartość spłaty umorzonej części kredytu udzielonego przez państwo” – powiedział poseł PiS Łukasz Zbonikowski.
Ustawa wychodzi naprzeciw orzeczeniu TK, który zakwestionował dotychczasowy sposób naliczania ceny wykupu przez spółdzielnie. Spółdzielnia ustalała wartość mieszkania przez odjęcie od jego wartości rynkowej wysokości wpłaconego wkładu budowlanego. Powodowało to, że koszt wykupu mieszkania w dużym mieście sięgał kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nasza ustawa wprowadza sprawiedliwy i realny system wyceny wartości mieszkania. Przywróciliśmy zgodnie z orzeczeniem TK możliwość podziału spółdzielni w drodze uchwały zainteresowanych członków. Dotychczasowe przepisy zakwestionowane przez TK w ogóle nie dopuszczały takiej możliwości. Pozwoli to na wyczekiwany przez większość spółdzielców podział tzw. spółdzielni-molochów (liczących po kilkadziesiąt tysięcy członków). „Tak duże twory są niesprawne i pojedynczy członek spółdzielni nie ma wpływu na los swojego majątku i spółdzielni” – dodał poseł PiS Łukasz Zbonikowski.
„Zlikwidowaliśmy możliwość zastąpienia walnego zgromadzenia członków przez zebranie przedstawicieli. Pozwoli to każdemu członkowi spółdzielni realnie współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji i uchwał. Liczymy również na większe zainteresowanie walnymi zebraniami oraz, że przyśpieszy to proces podziału spółdzielni-molochów” – powiedział poseł PiS Łukasz Zbonikowski.
„Zmniejszyliśmy opłatę wpisową na członka spółdzielni mieszkaniowej i obniżyliśmy koszty notarialne związane z przekształcaniem własności lokali do 1/4 najniższego miesięcznego wynagrodzenia. Precyzyjnie opisaliśmy i dookreśliliśmy prawa członków spółdzielni. Były one oczywiste, ale z wyegzekwowaniem ich były do tej pory duże problemy. Chodzi np. o prawo członka do wglądu we wszystkie dokumenty spółdzielni. W przypadku gdyby władze spółdzielni ograniczały te prawa lub nie wywiązywały się w terminach z innych obowiązków, ustawa przewiduje odpowiedzialność karną w postaci grzywny lub ograniczenia wolności” – zaznaczył poseł Zbonikowski.
„Dla przejrzystości wpłat czynszowych i sposobów ich wydatkowania wprowadziliśmy obowiązek odrębnej ewidencji na każdy budynek mieszkalny. Zmieniliśmy termin powiadomienia o zmianach wysokości opłat w spółdzielni z 14 dni na 3 miesiące. Dodatkowo na etapie drogiego czytania chcemy wprowadzić zewnętrzną kontrolę spółdzielni pod postacią biegłych rewidentów” – podkreślił poseł.
„Z uwagi na nieuregulowaną sytuację prawną gruntów, znajdujących się w zasobach dużej części spółdzielni mieszkaniowych, przewidujemy wprowadzenie przepisów przejściowych, dających czas na uregulowanie stanu prawnego tych gruntów. Do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej zakładamy istnienie prawa własnościowego-spółdzielczego do lokali na dotychczasowych zasadach” – powiedział poseł PiS Łukasz Zbonikowski.
Poseł PiS Łukasz Zbonikowski