Aktualności

Szczęście w mieście

30.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl
Krakowianie należą do najbardziej zadowolonych z życia w swoim mieście Europejczyków, zaś mieszkańcy Białegostoku najwyżej oceniają jakość środowiska naturalnego.

Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich opublikował badania na temat oceny jakości życia mieszkańców w miastach Unii Europejskiej, Chorwacji i Turcji. Przegląd rezultatów obejmuje 70 samorządów miejskich w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz pięciu miastach w państwach kandydackich.

Ankieta telefoniczna przeprowadzona w listopadzie 2006 r. dotyczyła poziomu satysfakcji obywateli z mieszkania w wybranym mieście. W przypadku Polski były to Białystok, Gdańsk, Kraków, Warszawa. Ankietowani oceniali następujące elementy życia w dużym mieście:

  • Możliwość znalezienia pracy;
  • Koszty mieszkania;
  • Integracja cudzoziemców;
  • Zanieczyszczenie środowiska;
  • Transport publiczny;
  • Parki i tereny zielone;
  • Poczucie bezpieczeństwa;
  • Ochrona zdrowia;
  • Odpowiedzialne realizowanie wydatków miejskich przez władze publiczne.
Respondenci odpowiadali, w jakim stopniu zgadzają się lub nie z takim twierdzeniem jak: „Jestem zadowolony(a) z jakości życia w moim mieście”.

Jak się okazuje Krakowianie należą do najbardziej zadowolonych z życia w swoim mieście Europejczyków. W innych badanych przez Eurostat obszarach sytuacja w polskich miastach nie wygląda już tak różowo. Polacy źle oceniają możliwość znalezienia pracy w swoim mieście. Podobnie krytycznie odnoszą się do możliwości znalezienia dobrego, taniego mieszkania. W tym względzie najgorzej oceniane są stolice państw europejskich, Warszawa nie jest wyjątkiem, jedynym odstępstwem od reguły jest Berlin.

W Piatra Neamt (Rumunia), Tallinie (Estonia), Wilnie (Litwa ), Klużu (Rumunia), Burgas (Bułgaria ) ponad 4/5 ankietowanych osób zgodziło się z twierdzeniem, że w perspektywie pięciu lat będzie się dobrze mieszkać w ich mieście.

W dziedzinie transportu publicznego, pięć najlepiej ocenianych pod tym względem miast to: Helsinki, Wiedeń, Rennes, Hamburg i Monachium. Wśród powszechnie wymienianych obaw największym problemem w 62 miastach okazało się zanieczyszczenie powietrza. Białystok pod tym względem wypada bardzo dobrze, jego mieszkańcy dobrze oceniają stan środowiska naturalnego w swoim mieście. Podobnie wypada ocena terenów zielonych, większość mieszkańców Białegostoku jest zadowolona ze swoich parków i terenów rekreacyjnych.

Wśród miast oferujących najlepsze możliwości zatrudnienia wymieniono Pragę, Kopenhagę i Dublin – ponad 70 proc. respondentów potwierdziło, że łatwo tam znaleźć pracę. Polskie metropolie za wyjątkiem Białegostoku nie wypadają najgorzej w całej UE ale też nie są w czołówce. W wśród polskich miast gdzie cudzoziemcy integrują się łatwo na pierwszym miejscu wymieniany jest Kraków, następnie Gdańsk i Białystok.

Pod względem poczucia bezpieczeństwa najlepiej wypadają miasta w krajach nordyckich gdzie ogromna większość mieszkańców ( 97 proc.) czuje się niezagrożona. Polskie samorządy mają jeszcze wiele do zrobienia w tej mierze podobnie jak i w usługach zdrowotnych. Dlatego trudno się dziwić, że polskie władze lokalne nie są zbyt dobrze oceniane przez swoich mieszkańców. Mniej niż 20 proc. warszawiaków pozytywnie odnosi się do realizowanych wydatków przez władze miasta.

Całość raportu znajduje się na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/regional_policy/urban2/audit_en.htm