Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - to resorty, które zdaniem naszych czytelników najlepiej pracują na rzecz samorządów.
Niekwestionowanym liderem pozostaje MRR, na które oddano ponad połowę wszystkich głosów. Dla porównania, drugie w kolejności, Ministerstwo Finansów otrzymało ich zaledwie 15 proc. Najgorzej oceniono zasługi resortów: transportu (2,6 proc.), budownictwa (2 proc.) i zdrowia (1 proc.). Czym zatem zasłużył sobie na takie uznanie samorządowców resort kierowany przez minister Grażynę Gęsicką?
Wydaje się, że pomimo ciągłych narzekań na trudności związane z pozyskaniem unijnych dotacji, na mocno zbiurokrtyzowany i przeregulowany systemem wdrażania funduszy unijnych oraz na marginalizowanie potrzeb mniejszych jednostek w dostępie do unijnych środków, samorządowcy dostrzegają wysiłki minister Gęsickiej i całego resortu w kierunku usprawniania procedur i przyspieszenia wydatkowania funduszy strukturalnych UE.
Z pewnością do najważniejszych osiągnięć MRR w ostatnich miesiącach należało przygotowanie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która mimo, że wciąż budzi wiele zastrzeżeń przedstawicieli administracji samorządowej, jest niezbędna do realizacji programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2007–2013.
Na uwagę zasługują także działania MRR w ramach programu naprawczego zwiększającego absorpcję funduszy strukturalnych z okresu 2004–2006, w tym zwłaszcza zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych. Dzięki nowym regulacjom podwyższającym do 14 tys. euro próg podstawowy, od którego trzeba stosować przepisy Pzp oraz umożliwiającym jst stosowanie procedur uproszczonych przy zamówieniach do 211 tys. euro, życie samorządów realizujących mniejsze inwestycje stało się łatwiejsze.
Dużą przychylność środowiska samorządowego resort rozwoju zdobył także tym, że zawsze stara się wsłuchiwać w głos samorządów i liczyć z ich zdaniem. Świadczą o tym, znacznie częstsze niż w przypadku pozostałych resortów, wizyty przedstawicieli MRR i samej minister Gęsickiej w terenie.
Innym przykładem doskonałej współpracy ministerstwa z samorządami są prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na których nigdy nie brakuje wiceministra Władysława Ortyla i, co najważniejsze, na których faktycznie konsultowane są projekty wszystkich aktów prawnych przygotowywanych w ministerstwie.