Aktualności

Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007–2013

24.07.2007 • źródło: www.kprm.gov.pl

Rada Ministrów zaakceptowała Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007–2013, przedłożony przez Ministra Rozwoju Regionalnego.

Program jest nową inicjatywą o dużym zasięgu terytorialnym, obejmującą regiony pięciu państw członkowskich UE: Polski, Szwecji, Niemiec, Danii i Litwy. Są to kraje znajdujące się na różnym etapie rozwoju, dla których Morze Bałtyckie jest naturalną przeszkodą, ale też szansą w nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów gospodarczych o charakterze transgranicznym.

Głównym celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru Południowego Bałtyku poprzez wspólne działania zwiększające jego konkurencyjność i integrację między ludźmi i instytucjami. Najistotniejsze zadania koncentrują się przede wszystkim na podniesieniu konkurencyjności gospodarczej regionu oraz wzmacnianiu jego atrakcyjności. Nacisk położony jest także na rozwój przedsiębiorczości, integrację rynków pracy i szkolnictwa wyższego, poprawę dostępności transportowej regionu, zarządzanie oraz ochronę środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, rozwój inicjatyw społeczności lokalnych.

Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). W latach 2007–2013 UE przeznaczy na jego realizację 60,7 mln euro. Polski wkład do programu wynosi 25 mln euro. Dofinansowanie uzyskają głównie projekty „miękkie” oraz pilotażowe o wysokim stopniu innowacyjności. Wysokość dofinansowania dla wnioskodawców z Polski, Litwy i Niemiec będzie wynosiła do 85 proc., a dla beneficjentów ze Szwecji i Danii do 75 proc. kosztów objętych refundacją. Warunkiem przyznania dofinansowania jest realizacja projektu wspólnie z partnerem bądź partnerami z krajów uczestniczących w programie.