65 dni będą mieli wójtowie na podjęcie decyzji o warunkach zabudowy. W przypadku jakichkolwiek opóźnień gmina zapłaci karę – 500 zł. na każdy dodatkowy dzień oczekiwania zainteresowanych osób.
Jak podkreśla Ministerstwo Budownictwa, celem proponowanych zmian w przepisach dotyczących gospodarki przestrzennej jest w najbliższym okresie racjonalizacja procesu planowania przestrzennego i dalsze uproszczenie sporządzania dokumentów planistycznych, co powinno przełożyć się na zwiększenie pokrycia obszarów gmin planami miejscowymi.
Obok uproszczeń, projekt nowelizacji ustawy o planowaniu o zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 roku przewiduje też jednak dodatkowe obostrzenia dla gmin. Skrócony zostanie czas na wydanie decyzji o warunkach zabudowy w przypadku braku planu miejscowego, a także ustalona zostanie jeden poziom renty planistycznej zależnej od wzrostu wartości działki.
Zgodnie z nowym artykułem 59a organ wydający decyzję w sprawie warunków zabudowy będzie miał 65 dni na podjęcie decyzji. W tym czasie będzie musiał też dokonać wymaganych przez ustawę uzgodnień. W przypadku gdy decyzji w tym czasie nie organ wyższego stopnia wymierza w drodze postanowienia, karę w wysokości 500 zł. za każdy dzień zwłoki. Wpływy z kar będą stanowić dochód budżetu państwa.
Jak przyznają autorzy projektu, można w związku z planowanym wejściem w życie nowego przepisu spodziewać się wzrostu wydatków w gminach. Jednak, zdaniem projektodawców, analogicznie jak w prawie budowlanym w przypadku decyzji o pozwoleniu na budowę można spodziewać się, że organy administracji zostaną w ten sposób zdyscyplinowane i stosowanie kar będzie ograniczone.
Projekt nowelizacji ustala również stałą wysokość tzw. renty planistycznej (25 proc.). Ma to spowodować w rezultacie zwiększenie dochodów gmin, co może ułatwić finansowanie infrastruktury na terenach objętych planami, a także sfinansowanie dalszych prac planistycznych.