Aktualności

Władysław Ortyl: Bez zaskoczenia

18.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

W związku z docierającymi do mnie informacjami, jakoby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzuciło Samorządom Województw realizację inwestycji objętych kontraktami wojewódzkimi oświadczam, że wszelkie czynności związane z przygotowaniem kontraktów były prowadzone w porozumieniu ze stroną samorządową.

Postanowieniami kontraktów objęte są przede wszystkim środki przeznaczone na krajowe współfinansowanie projektów realizowanych w ramach ZPORR 2004–2006, a także na kontynuację inwestycji wieloletnich jst (19 zadań inwestycyjnych z zakresu szpitalnictwa oraz jedno z zakresu infrastruktury transportu publicznego). Kontrakty obejmują także realizowane przez samorządy zadania inwestycyjne, na które dotacje celowe zostały wskazane imiennie w ustawie budżetowej na 2007 rok oraz – zgodnie z zapisem ustawy budżetowej - inwestycje z zakresu budowy i modernizacji lotnisk regionalnych.

Pierwsze kompleksowe informacje na temat kontraktów na lata 2007–2008 (dla tzw. starej perspektywy) samorządy otrzymały już w pierwszym kwartale br. Kontrakty były jednym z tematów omawianych podczas Konwentu Marszałków Województw RP, który odbył się w kwietniu we Wrocławiu. W okresie marzec – kwiecień tekst standardowego wzoru kontraktu był konsultowany i uzgadniany z samorządami oraz Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W dniach 8 i 9 maja br. z przedstawicielami 10 regionów negocjowane były warunki dalszego finansowania inwestycji wieloletnich z zakresu szpitalnictwa. Pozostałe 6 regionów (Opolskie, Lubuskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Małopolskie, Zachodniopomorskie), gdzie inwestycje takie nie są realizowane, nie uczestniczyły w indywidualnych negocjacjach. Do tych województw teksty kontraktów przekazaliśmy 30 maja. W przypadku woj. zachodniopomorskiego strona rządowa zaproponowała dodatkowo objęcie kontraktem i wsparcie środkami budżetu państwa dokończenie – w zakresie budowlano-adaptacyjnym - inwestycji w szpitalach w Białogardzie i Stargardzie Szczecińskim, które decyzją ówczesnego Zarządu Województwa zostały w roku 2006 wykluczone z kontraktu. Analogicznie postąpiono w przypadku szpitala w Grodzisku Mazowieckim. Było to możliwe dzięki zracjonalizowaniu wydatków na kontynuację pozostałych inwestycji.

Po raz kolejny kontrakty – w uzgodnionej z samorządami wersji - zostały przekazane do wszystkich regionów 29 czerwca br. po uzyskaniu przez MRR zgody Rady Ministrów na podpisanie tych dokumentów.

Kontrakty wojewódzkie zawierane są na podstawie ustawy o NPR. Jej przepisy, w części dotyczącej kontraktów, nie stanowią jednoznacznie o obowiązku przeprowadzenia rokowań przed ich podpisaniem, ale jak widać negocjacje prowadzono.

Ustawa budżetowa na 2007 rok, w której m.in. określono środki na kontrakty wojewódzkie, a w rezerwach celowych wskazano kilka tytułów inwestycyjnych usytuowanych w różnych województwach, co do których wiadomo było, że jako zadania własne jst muszą być – zgodnie z ustawą o dochodach jst - objęte kontraktem, została przyjęta z datą 22 lutego br. Mając to wszystko na uwadze trudno zgodzić się z opinią, że władze samorządowe zostały przez MRR zaskoczone zawartością kontraktów oraz propozycją ich podpisania.

Obecnie trwa procedura podpisywania kontraktów wojewódzkich. Na dzień dzisiejszy 10 województw podpisało kontrakty wojewódzkie. Według naszych informacji nie ma przesłanek by sądzić, że w przypadku pozostałych województw miało by być inaczej. Procedura przebiega więc zgodnie z planem i wszystkie informacje o rzekomych przeszkodach są mocno przesadzone.