Aktualności

Wielokulturowe miasta

16.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Rok 2008 ogłoszony został Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. W związku z tym Rada Europy przygotowała nową inicjatywę skierowaną do miast europejskich, mającą na celu promocję różnorodności kulturowej i udowodnienie, że nie powinna być ona traktowana jako potencjalne zagrożenie lecz jako źródło innowacyjności, kreatywności a także rozwoju gospodarczego miejskich społeczności.

Myślą przewodnią projektu jest naczelna zasada Rady Europy, że wszyscy ludzie są równi mają jednakowe prawa i mogą z nich korzystać. Żadna kultura nie może być uznawana za lepszą od innych. Te zasady wpisują się w wartości wspólne 47 krajów tworzących Radę Europy: sprawiedliwość, prawa człowieka, państwo prawa, demokracja, uczestnictwo obywateli, znaczenie różnorodności i poszanowanie praw mniejszości, trwały rozwój.

Omawiana inicjatywa porówna zdobyte przez poszczególne miasta doświadczenia i poprzez prezentację najlepszych praktyk stworzy podstawę do przygotowania struktur, polityk i działań międzykulturowych w innych miastach europejskich.

Faza pilotażowa lata 2008–2010 ma na celu opracowanie instrumentów oceny, a także instrumentów wsparcia działań poprzez szkolenia zainteresowanych miast.

Grupa ekspertów międzynarodowych i krajowych będzie współpracować z władzami miast uczestniczących w projekcie pilotażowym przy określeniu i definiowaniu podstaw sukcesów w działaniach międzykulturowych. Istotna będzie również prezentacja roli władz lokalnych w debacie publicznej i w opracowywaniu polityki kulturalnej miast.

Podstawowe obszary funkcjonowania projektu są następujące:

  • Międzykulturowe sprawowanie władzy (Intercultural governance),
  • Debata publiczna i etyka mediów (Public discourse and media ethics),
  • Mediacja międzykulturowa (Intercultural mediation)
    Polityka i działania w dziedzinie kultury ( Cultural policy and action).

Miasta mogą uczestniczyć w projekcie w dwóch formach bądź w roli mentora czyli doradcy, realizatora dobrych praktyk wartych prezentacji, bądź jako beneficjenci czyli korzystający z wiedzy i kompetencji innych europejskich miast. Udział w projekcie wymaga jednak niewielkiego udziału finansowego i oczywiście zaangażowania ze strony władz miejskich.

Rada Europy oczekuje również na wsparcie w postaci rekomendacji, oświadczeń dotyczących projektu, mile widziane są sugestie, pomysły, komentarze czy wystąpienia krytyczne, które należy przesłać na następujący adres:

Kontakt:

Osobą prowadzącą projekt z ramienia Rady Europy jest Irena Guidikova

Directorate of Culture and Cultural and Natural Heritage Council of Europe
F - 67075 Strasbourg Cedex
Tel: + 33 3 88 41 32 19, Fax: + 33 3 88 41 27 55
Irena.guidikova@coe.int

Miasta zainteresowane tą inicjatywą Rady Europy proszone są o wypełnienie formularza aplikacyjnego i odesłanie najpóźniej do 30 września 2007 roku.

Szczegółowe informacje, stosowne formularze zarówno dla miast mentorów jak beneficjentów dotyczące wspomnianego projektu znajdują się na stronie internetowej Rady Europy wersja angielska:

http://www.coe.int/