„Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się nadużywaniu przez władze Warszawy pozakonkursowego trybu wyłaniania dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Oczekujemy wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec osób za to odpowiedzialnych.” - mówił podczas środowej konferencji prasowej prezes warszawskiego PiS Maciej Więckowski.
Wraz z końcem roku szkolnego 2006/2007 upływają pięcioletnie kadencje 279 dyrektorów warszawskich szkół i placówek oświatowych. Zgodnie z przyjętą we wrześniu 2004 roku „Polityką oświatową m. st. Warszawy na lata 2004–2007”, wyłonienie nowych dyrektorów powinno nastąpić w drodze konkursu. W kwietniu br. Rada Warszawy wyraziła zgodę na przedłużanie kadencji dyrektora w trybie pozakonkursowym „w szczególnie uzasadnionych wypadkach”, takich jak:
Zasady ustalone przez Radę Miasta zostały w drastyczny sposób naruszone przez władze oświatowe Warszawy, które, pomimo jednoznacznego sprzeciwu wszystkich radnych Komisji Edukacji i Rodziny, dążą do obsadzenia stanowisk dyrektorów w 128 warszawskich szkołach i placówkach oświatowych w trybie pozakonkursowym.
Przewodniczący Komisji Edukacji i Rodziny Rady Warszawy Wojciech Starzyński przypomniał dla porównania, że w roku 2006 władze Warszawy ubiegłej kadencji powierzyły stanowiska 219 dyrektorów szkół i placówek oświatowych w drodze konkursu. Zaledwie w 5 wyjątkowych przypadkach skorzystały z trybu pozakonkursowego.
Jednocześnie do radnych Prawa i Sprawiedliwości docierają sygnały, iż w wypadku niesatysfakcjonującego dla władz oświatowych Warszawy rozstrzygnięcia konkursu, dyrektor Biura Edukacji dąży do jego unieważnienia (sytuacja taka miała miejsce np. w Zespole Szkół Specjalnych Nr 85 przy ul. Elektoralnej 12/14 w Warszawie).
Takie działania obecnych władz Miasta źle służą warszawskiej oświacie, budzą sprzeciw wielu nauczycieli, rodziców i uczniów. Ponadto stanowią wyraźne naruszenie zasad wynikających z ustawy o systemie oświaty oraz uchwały Rady m. st. Warszawy w sprawie kierunków polityki oświatowej.
Przewodniczący Klubu Radnych PiS Marek Makuch podkreślił, że takie działania władz oświatowych Warszawy wpisują się w politykę kadrową obecnych władz miasta. Pomijanie procedury konkursowej przy wyłanianiu osób obejmujących stanowiska kierownicze staje się regułą. Praktycznie 70 proc. stanowisk dyrektorów biur w Urzędzie m.st. Warszawy zajmują osoby „pełniące obowiązki”, ponieważ dotychczas nie przeprowadzono konkursów na te stanowiska.