W dniach 7–8 lipca w Trzcinicy, koło Jasła odbył się „IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat”. To już kolejny rok, kiedy Trzcinica promuje rodzimy folklor i ludową tradycję.
W sobotę w pierwszym dniu Festiwalu odbył się przegląd folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Zainteresowani mogli oglądać także wystawy przygotowane przez Gminne Świetlice Młodzieżowe, Gminną Bibliotekę Publiczną, oraz okoliczne szkoły.
Na stoiskach wystawowych można było podziwiać różnego typu rękodzieło: bibułkarstwo, hafciarstwo, malarstwo, grafikę, a także ozdoby z suszonych traw i kwiatów, wyroby z mas plastycznych, gliny i drewna.
Niedziela była dniem konkursowym. O statuetkę „Karpackiego Grajka” rywalizowało 13 kapel polskich i zagranicznych min: Łużnioki z Łużny, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Stachy z Krosna, Szumiąca Woda z Rytra, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny, Kamraty z Sanoka, Wrzos z Olszanicy, Ciardasie z Czarnej Góry, oraz Raslavice ze Słowacji, Nowina z Czech, Palitra z Ukrainy, Rapsodia Chioarului z Rumuni, i Hudba z Lipan na Słowacji.
Występy kapel ludowych oceniane były przez profesjonalną komisję artystyczną.
Jej skład tworzyli:
Imprezę poprowadzili: Józef Broda wraz z córką Katarzyna Firlej,
oraz Stanisław Łukaszczyk z Bukowiny Tatrzańskiej.
Zgromadzeni przez dwa dni mogli podziwiać także występy kapeli „Trzcinicoki”, z którą od samego początku związany jest Festiwal.
Głównym organizatorem Festiwalu była Gmina Jasło.
Współorganizatorzy to : Zespół Szkół w Trzcinicy, LKS w Trzcinicy oraz Sołectwo wsi Trzcinica.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli:
Patronat medialny:
Pierwszą nagrodę w przeglądzie - rzeźbę „Karpackiego Grajka” wywalczyła Kapela „Jaśka Kubika” z Krościeńka n/Dunajcem. Miejsce drugie zajęła Kapela „Raslavice” ze Słowacji, a trzecie miejsce Kapela „Novina” z Jabłonkowa- Czechy.
Imprezie towarzyszyły także wystawy i targi sztuki ludowej. Twórcy i artyści ludowi zaprezentowali swoje rękodzieło na stoiskach rozstawionych w okolicy sceny. Kowalstwo artystyczne, koronki klockowe, bibułkarstwo, hafciarstwo, rzeźbiarstwo
i wiele innych arcydzieł które można było podziwiać.
Na Festiwalu nie zabrakło także tradycyjnego chłopskiego jadła przygotowanego przez Garmażerkę Trafunek z Dębowca, oraz zabawy „na ludową nutę”, która trwała do późnych godzin wieczornych.