Aktualności

Podsumowanie projektu „n@utobus - Bezprzewodowy Autobus Internetowy”

09.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Serdecznie zapraszam w poniedziałek 9 lipca o godzinie 15:00 na konferencję prasową poświęconą podsumowaniu podlaskiego etapu projektu „n@utobus – Bezprzewodowy Autobus Internetowy”.

W spotkaniu z dziennikarzami wezmą udział sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wicewojewoda Podlaski Jarosław Schabieński oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Karol Tylenda.

Konferencja odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, ul. K.S. Wyszyńskiego 1 w Białymstoku, sala 117 (część konferencyjna sejmiku województwa, I piętro).

 

Marcin Szczudło
Doradca Marszałka Województwa

 

Zapraszamy na transmisję on-line. W poniedziałek 9 lipca o godzinie 15:00 odbędzie się podsumowanie podlaskiego etapu projektu „n@utobus –Bezprzewodowy Autobus Internetowy”.

Wyniki przedsięwzięcia przeprowadzonego na terenie województwa podlaskiego omówią: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wicewojewoda Podlaski Jarosław Schabieński oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Karol Tylenda.

Konferencja odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, ul. K.S. Wyszyńskiego 1 w Białymstoku, sala 117 (część konferencyjna sejmiku województwa, I piętro).

Projekt realizowany we współpracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego oraz firm z branży informatycznej – dedykowany głównie społecznościom w gminach i mniejszych miejscowości, w których utrudniony jest dostęp do Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych. Pierwowzorem bezprzewodowego autobusu internetowego jest fiński projekt autobusu internetowego, który powstał w Finlandii, w mieście Tampere.

N@utobus jest projektem szkoleniowym, którego celem jest kształtowanie świadomości technologicznej społeczeństwa, jak również rozwijanie umiejętności związanych z korzystaniem z technologii informacyjnych, Internetu oraz komunikacji społecznej. Program szkoleń obejmuje zagadnienia związane ze społeczeństwem informacyjnym, a w szczególności:

  1. dostęp szerokopasmowy do internetu,
  2. Internet na obszarach wiejskich,
  3. publiczne punkty dostępu do Internetu (PIAP),
  4. podpis elektroniczny,
  5. rozwiązania dla e-urzędu, e-szpitala, system e-karty miejskiej oraz e-recepty, telemedycyna, elektroniczna karta zdrowia, e-zamówienia publiczne, e-podatki, eLearning, eSzkoła,
  6. fundusze strukturalne oraz strategia lizbońska,
  7. podstawowe szkolenie z zakresu obsługi komputera oraz Internetu.

Współrealizatorem projektu jest Polskie Centrum Kompetencji Administracji i Edukacji Elektronicznej (PCC), afiliowane przy Fundacji Edukacji Ekonomicznej, które zapewnia obsługę szkoleniową projektu.

Zarząd Województwa uczestniczy w projekcie od marca 2007 na podstawie umowy zawartej 24 kwietnia 2007 r. pomiędzy Osobą Pełniącą Funkcję Organów Samorządu Województwa – Panem Jarosławem Schabieńskim a Fundacją Edukacji Ekonomicznej – Panem Witoldem Sartoriusem jako realizację usług szkoleniowych w ramach projektu N@utobus.

Uczestnikami po stronie województwa są:

  1. jednostki samorządu terytorialnego w tym podległe im instytucje publiczne (szkoły, biblioteki),
  2. organizacje pozarządowe, lokalne stowarzyszenia, etc.

Zgłaszały one swoje uczestnictwo proponując tematykę szkoleń. Jedynym warunkiem uczestnictwa było złożenie formularza, w którym określono osobę odpowiedzialną czyli lokalnego koordynatora oraz zagwarantowano noclegi dla osób obsługi (trenerzy i kierowcy).

Zgłoszone formularze pozwoliły na stworzenie harmonogramu szkoleń i trasy N@utobusu w większości gmin województwa podlaskiego. Harmonogram był przekazany do menadżera projektu – przedstawiciela Fundacji Edukacji Ekonomicznej – czuwającego nad przebiegiem oraz odpowiedzialnego za merytoryczną część projektu.

Koszt usług objętych umową wyniósł 25 tys. PLN (netto). Czas realizacji umowy na terenie województwa: od 27 lutego do 31 lipca 2007 r.

Do obowiązków strony wykonującej (FEE) należy między innymi przekazanie informacji podsumowującej działania projektu i bieżący stan jego realizacji. W załączeniu dostarczone sprawozdanie za okres od marca do maja 2007 r.