Aktualności

Pomoc w pakiecie

06.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących zasad ubiegania się o pomoc w ramach regionalnych programów operacyjnych. Resort rozwoju przygotował pakiet 4 rozporządzeń dotyczących udzielania pomocy publicznej w ramach programów wojewódzkich.

Chodzi o projekty rozporządzeń w zakresie udzielania pomocy publicznej:

  1. na inwestycje w zakresie publicznego transportu miejskiego w ramach RPO,
  2. na nabycie lub modernizację pasażerskiego taboru kolejowego w ramach RPO,
  3. na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego, kombinowanego i multimodalnego w ramach RPO,
  4. na inwestycje w zakresie portów lotniczych w ramach RPO.

W przypadku inwestycji w zakresie publicznego transportu miejskiego pomoc będzie udzielana na realizację projektów z terenu województwa objętego danym programem regionalnym. Wspierane będą przede wszystkim przedsięwzięcia związane z budową lub przebudową infrastruktury publicznego transportu miejskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. na: zakup nowych autobusów zasilanych ekologicznie, budowę lub przebudowę torowisk, budowę lub przebudowa zajezdni autobusowych, polepszenie jakości pojazdów.

W programach regionalnych przewidziano także sporo środków na poprawę infrastruktury kolejowej. Zgodnie z rozporządzeniem na wsparcie będą mogły liczyć przede wszystkim projekty polegające na nabyciu nowego lub modernizacji istniejącego taboru kolejowego w ramach regionalnych przewozów pasażerskich. Ważne jest, aby wspierane inwestycje przyczyniały się do skrócenia czasu przejazdów, zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych i poprawy dostępności dla osób niepełnosprawnych.

W świetle rozporządzenia dotyczącego wspierania inwestycji w zakresie transportu intermodalnego, kombinowanego i multimodalnego realizowane będą projekty polegające w szczególności na budowie lub przebudowie centrów logistycznych oraz terminali transportu intermodalnego, multimodalnego i kombinowanego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

We wszystkie projektach rozporządzeń znajdują się limity określające maksymalną intensywność pomocy, na jaką mogą liczyć beneficjenci. Pomoc ta będzie liczona jako stosunek ekwiwalentu dotacji brutto do wydatków kwalifikowalnych:

  1. 50 proc. - w woj.: lubelskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, opolskim, małopolskim, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego
  2. 40 proc. - w woj.: pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, a w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. – na obszarze należącym do woj. mazowieckiego, z wyłączeniem m. st. Warszawy.
  3. 30 proc. - na obszarze należącym do m. st. Warszawy oraz w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. – na obszarze należącym do woj. mazowieckiego.