Aktualności

Rząd pozarządowo

03.07.2007 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Uproszczenie procedur zlecania przez jst zadań publicznych, umożliwienie uchwalania wieloletnich programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz wprowadzenie partnerstwa publiczno-społecznego zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Najważniejszym celem projektu, który już od miesiąca znajduje się w Sejmie jest wzmocnienie zasad i form współpracy między administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi.

Jedną z regulacji, która ma w tym pomóc jest umożliwienie uchwalania przez organy stanowiące nie tylko rocznych, ale także wieloletnich programów współpracy z organizacjami pozarządowymi, w zależności od potrzeb wspólnot lokalnych. Wydłużenie horyzontu planowania współpracy poza rok budżetowy, w zakresie zlecania zadań publicznych było jednym z postulatów przedstawicieli administracji samorządowej.

Inną bardzo ważną, z punktu widzenia jst, zmianą zaproponowaną w projekcie jest wprowadzenie nowej instytucji partnerstwa publiczno-społecznego. Ma być ono stosowane głównie przy realizacji lokalnych projektów lub projektów aktywności lokalnej w zakresie zatrudnienia i integracji społecznej. Partnerstwo publiczno-społeczne będą mogły zawiązywać m.in. jednostki samorządu terytorialnego (gminy lub powiaty), organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne. Partnerstwo będzie tworzone tylko na czas wykonania wspólnego zadania, uzyskując w tym czasie status osoby prawnej nie nastawionej na zysk.

Projekt zakłada także uproszczenie niektórych procedur dotyczących zlecania zadań publicznych. Chodzi głównie o zadania o charakterze specjalnym, czyli takie, które cechuje lokalny zasięg (gminny lub ponadgminny), czas realizacji nie przekracza 30 dni, a wysokość przekazywanych środków publicznych wynosi maksymalnie 10 tys. zł dla danego podmiotu.

Uproszczenia procedur mają skrócić czasu zlecania zadań publicznych, a w efekcie także obniżyć koszty z tym związane. Umożliwią także wykonywanie wielu przedsięwzięć nowatorskich i nieprzewidzianych, a wymagających pilnej realizacji

Projekt zakłada również usprawnienie procedur konkursowych (otwartych konkursów ofert) poprzez skrócenie co najmniej 30-dniowego terminu składania ofert do 21 dni oraz wprowadzenie fakultatywności zamieszczania w prasie ogłoszeń o konkursach.

Istotną zmianą jest także wykreślenie z katalogu organizacji mogących prowadzić działalność pożytku publicznego stowarzyszeń tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Projektodawca uzasadnia to tym, że stowarzyszenia te powoływane są w wąskim i ściśle określonym celu jakim jest ochrona wspólnych interesów samorządu terytorialnego oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego.