Aktualności

Samorządy konieczne do walki ze złem

30.06.2007 • źródło: PAP

Kontakty z ludźmi na poziomie lokalnym i dobre działanie samorządów są niezbędne do spełnienia celu Prawa i Sprawiedliwości, jakim jest walka ze złem - powiedział premier Jarosław Kaczyński podczas samorządowej konwencji PiS w Radomiu.

Szef rządu podkreślił, że dla PiS bardzo ważny był sukces w wyborach samorządowych w 2006 r. „Każda wielka formacja musi się zakorzenić w życiu publicznym, także w życiu lokalnym - w polskiej codzienności” - powiedział premier.

Według niego, „szansą i obowiązkiem” samorządowych działaczy PiS jest budowa sieci kontaktów ze zwykłymi ludźmi. Ma ona służyć „do walki ze złem i niesprawiedliwością”, dla której powstało PiS. „Potrzebna jest zmiana postaw, powrót do etosu służby publicznej. PiS ma obowiązek stać na czele tego procesu” - powiedział.

Jarosław Kaczyński podkreślał także, że przed Polską stoi obecnie wielka szansa, związana z obecnością w Unii Europejskiej i środkami unijnymi. „Samorządy są beneficjentami środków europejskich. Dzięki samorządom i tym środkom możemy zmieniać Polskę na lepsze, poprawić warunki życia obywateli” - powiedział.

Zaznaczył, że pieniądze te muszą być dobrze wydane. Tymczasem - jak powiedział - w poprzednim okresie, w III RP „przeważały motywacje o charakterze indywidualnym”. „Myślano, nie jak doprowadzić sprawę do końca, ale kto ma zarobić. Ten sposób działania musimy odrzucić” - wyjaśniał.

Premier podkreślił też, że celem obecnych władz jest prowadzenie polityki solidarności społecznej. Chodzi o to, by „grupy upośledzone” w procesie transformacji „uzyskiwały więcej niż inni”. Zapowiedział poprawę stopniową sytuacji m.in. pracowników służby zdrowia i oświaty.

Dodał, że polityka ta nie może naruszyć dyscypliny budżetowej. Tymczasem jeśli do końca 2009 r. nie obniżymy deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, możemy stracić środki UE.

„Jeśli chodzi o pielęgniarki, to przyjmując za podstawę 2006 r., do 2008 r. możemy podnieść pensje o 50 proc. Jak na dwa lata to bardzo dużo” - powiedział premier. „Te pensje są niskie, ale trzeba jeszcze kilka lat, żeby je podnieść, chyba że ktoś chce wszystko wysadzić w powietrze” - dodał.

Jego zdaniem, gdyby ktoś niechętny Polsce, chciał jej zaszkodzić, to wymyśliłby właśnie to, co się teraz dzieje w kraju. Zaznaczył, że nie jest to oskarżenie pod adresem pielęgniarek i lekarzy, ale "inni szatani" są tam czynni. Zaapelował do wszystkich, a szczególnie koleżanek i kolegów z „Solidarności”, aby wzięli pod uwagę argumenty rządu.

Jarosław Kaczyński podkreślił też w swoim przemówieniu, że PiS jest przedmiotem niezwykle ostrego, brutalnego ataku, ale nie chce odpowiadać w sposób podobny. „Ataki na PiS świadczą o naszej uczciwości i umiejętności działania” - powiedział.

Zaznaczył, że wszystkie ogólne zarzuty o to, że PiS niszczy demokrację, czy rynek obala po prostu rzeczywistość - jak mówił - „trwanie i kwitnięcie demokracji”. Z kolei inne zarzuty, np. sprawa wieś-maków, to według premiera, „być może naganne sprawy, które nie powinny się powtarzać, ale w gruncie rzeczy - drobne, rozdymane do poziomu afer”.

Szef rządu oświadczył, że mamy obecnie pierwszą władzę, „która reaguje na to, co jest złe także w jej własnych szeregach”. „I będzie reagować dalej” - podkreślił.

Zaznaczył też, że PiS nadal będzie walczyć z zawłaszczeniem Polski przez SLD. Jego zdaniem, ta formacja „zawłaszczała Polskę w latach 1945–2005”.

Galeria zdjęć

article8428_2167.jpg
article8428_2168.jpg
article8428_2176.jpg
article8428_2170.jpg
article8428_2171.jpg
article8428_2172.jpg
article8428_2169.jpg
article8428_2173.jpg
article8428_2174.jpg
article8428_2175.jpg