Został rozstrzygnięty konkurs regionalnego programu „Buduj dla Pomorza”. Wszystkie powiaty uzyskały dofinansowanie do swoich projektów mających na celu aktywizacje zawodową osób bezrobotnych. Największe projekty złożyły powiaty o najwyższej stopie bezrobocia: bytowski, słupski czy starogardzki. Ilość środków przeznaczonych na wszystkie projekty to 3 miliony złotych
„Buduj dla Pomorza to program, dzięki któremu osoby bez zawodu, lub posiadające zawód niepopularny na rynku pracy, mogą uzyskać nowe kwalifikacje i pracę. Oferujemy szkolenia i staże w zawodach bardzo poszukiwanych, związanych z budownictwem ogólnym i drogowym” – mówi Tadeusz Adamejtis, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku – „W zgłoszonych przez powiaty projektach realizowane będą szkolenia, staże zawodowe, praktyki w zawodach na które jest ogromny popyta na rynku, na przykład: glazurnik, murarz, tynkarz, cieśla, monter czy spawacz. Praktyczna nauka tych zawodów sprawi, że po ukończeniu programu jego uczestnicy będą gotowi do podjęcia pracy.”
Program zakłada przeszkolenia 856 osób w ciągu dwóch lat. Realizatorzy programu szacują, że ponad połowa uczestników znajdzie pracę po zakończeniu udziału w programie. Efektywność poszczególnych projektów oscyluje w granicach 50–60 proc. Projektodawcy motywują taki wskaźnik licznymi inwestycjami budowlanymi na terenie powiatów oraz ciągle pogłębiającym się deficytem kadrowym.
Najwięcej, bo aż stu pięćdziesięciu bezrobotnych chce przeszkolić powiat chojnicki, sto osób weźmie udział w programie w powiecie słupskim. W innych powiatach liczba osób zakwalifikowanych do programu waha się od dwudziesty do sześćdziesięciu.
Dla tych uczestników, którzy nie znajdą pracy zaraz po odbyciu stażu czy szkolenia, zostaną zorganizowane giełdy pracy. Zdobywanie kwalifikacji i nowych umiejętności oraz pomoc w poszukiwaniu pracy to nie jedyne wsparcie dla uczestników. Osoby w trakcie przygotowania zawodowego jak też w pierwszym roku podjęcia pracy mogą liczyć na zwrot kosztów ponoszonych na dojazdy do miejsca pracy. Skuteczność programu zwiększają staże i praktyki zawodowe prowadzone bezpośrednio u zainteresowanych zatrudnieniem pracodawców.
„Mamy nadzieję, że niemal tysiąc osób z naszego województwa w wyniku realizacji Buduj dla Pomorza będzie miało w ręku fach, za którym pracodawcy ustawiają się w kolejkach. Program przyczyni się z jednej strony do spadku bezrobocia, a z drugiej zabezpieczy potrzeby kadrowe pomorskich przedsiębiorstw, które realizują duże inwestycje budowlane , m.in. związane z Euro 2012” – podsumowuje dyrektor Adamejtis.
Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku