Coraz bliżej wielkie pieniądze z Unii Europejskiej na budowę nowych oczyszczalni ścieków, kanalizacji i gospodarkę odpadami. Jan Szyszko, Minister Środowiska podpisał 25 czerwca w Lublinie umowy z prezesami 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Te ważne dokumenty dotyczą obsługi projektów z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).
Prezesi Wojewódzkich Funduszy zawarli umowy dotyczące dwóch „osi priorytetowych”:
I. Gospodarka wodno-ściekowa, II. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi. Polska w latach 2007–2013 ma szansę na ok. 5 mld euro na proekologiczne inwestycje z tego programu.
Kto skorzysta z unijnego wsparcia? Bezzwrotne dotacje popłyną przede wszystkim do samorządów. Jednak aby samorządowcy mogli sięgnąć po wielką kasę, Unia wymaga wykazania wkładu własnego po stronie polskiej. Bez niego nie ma mowy o euro. Podpisanie umowy z ministrem środowiska oznacza, że samorządy mają ten kłopot z głowy. Niskooprocentowanych pożyczek będą im udzielały krajowe fundusze ekologiczne.
Do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą trafiały wnioski na projekty, których łączne budżety nie mogą przekraczać 25 mln euro. Praca Funduszy będzie polegała m.in. na przekazywaniu środków unijnych oraz rozliczaniu i nadzorowaniu realizacji inwestycji.
Kiedy nadejdą unijne miliardy? Na razie rząd polski negocjuje z Komisją Europejską warunki realizacji POIiŚ. Podpisanie umów może okazać się korzystne dla efektów tych rozmów. Pierwsze spotkanie z unijnymi komisarzami odbyło się w dniach 14–15 maja br. Dalsze uzgodnienia mogą potrwać nawet 3 miesiące. Kolejną rundę rozmów zaplanowano na połowę lipca.
Jednak realizacja projektów może rozpocząć się wcześniej. Komisja Europejska ustaliła, że przedsięwzięcia realizowane po 1 stycznia 2007 roku mogą uzyskać dofinansowanie ze środków POIiŚ.