„Program rozwoju Polski w latach 2007–2013. PiS dla Podkarpacia” – konferencja pod takim tytułem zorganizowana przez Marka Kuchcińskiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS, odbyła się wczoraj, 25 czerwca, na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. W konferencji wzięło udział ponad 300 przedstawicieli samorządów terytorialnych i przedsiębiorców.
Po raz pierwszy na Podkarpaciu gościli jednocześnie: Grażyna Gęsicka – minister rozwoju regionalnego, Paweł Kowal - wiceminister spraw zagranicznych, Michał Krupiński - wiceminister skarbu państwa, Maks Kraczkowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Gospodarki. Gośćmi konferencji byli ponadto: Jerzy Indra dyrektor Departamentu Finansowania Regionów i Rolnictwa Ministerstwa Finansów, Dawid Lasek – dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej MRR, Władysław Wiesław Łagodziński - rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego oraz dyrektorzy oddziałów GUS w Rzeszowie, Krakowie i Lublinie oraz Roman Kluska - były prezes Optimusa.
Konferencję otworzył szef KP PiS mówiąc, że jej tematyka wynika bezpośrednio z programu Prawa i Sprawiedliwości z 2005 roku „IV Rzeczypospolita. Sprawiedliwość dla wszystkich”, który jest obecnie konsekwentnie realizowany. Program ten opiera się na założeniach budowy silnego, uczciwego i sprawnego państwa, na rozwoju przez zwiększenie zatrudnienia, na uzdrowieniu publicznych finansów, na zwalczaniu biurokracji oraz wspieraniu rozwoju polskiej przedsiębiorczości, na przywróceniu właściwej rangi staraniom o zachowanie narodowego dziedzictwa, na tworzeniu specjalnych programów dla województw Polski Wschodniej.
Gościem konferencji był ambasador Republiki Słowacji w Polsce František Ružička, który podkreślił znaczenie rozbudowy infrastruktury drogowej dla współpracy transgranicznej.
Minister Gęsicka przedstawiła natomiast najnowsze uzgodnienia z Komisją Europejską dotyczące Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007–2013 oraz programów operacyjnych. Jak poinformowała minister, Podkarpacie czeka okres ogromnego rozwoju, ponieważ jako jeden z najbiedniejszych regionów UE, otrzyma w najbliższej perspektywie budżetowej najwięcej wspólnotowych środków. Ze Strategii Rozwoju Kraju 2007–2015 oraz z PO Rozwój Polski Wschodniej będzie to na przykład około 2,5 miliardów euro, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego – ponad miliard euro. Przy czym bardzo istotne jest, że obniżony zostanie tzw. wkład własny, jaki wnioskodawca musi wnieść do projektu. W sumie w latach 2007–2013 Polska może liczyć na prawie 85 miliardów euro.
Paweł Kowal, wiceminister spraw zagranicznych, odniósł się między innymi do współpracy UE z państwami sąsiedzkimi. Projekty w tym zakresie są od stycznia tego roku finansowane z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (ENPI) i pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na ENPI w nowej perspektywie finansowej przewiduje się łącznie kwotę 11,18 mld euro, z czego 95 proc. na programy krajowe i regionalne oraz 5 proc. na programy współpracy transgranicznej. ENPI ma dysponować większymi zasobami w porównaniu do dostępnych poprzednio, głównie w ramach programów TACIS i MDA.
Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa, przedstawił inicjatywy rządowe, wprowadzające ułatwienia dla przedsiębiorców, między innymi omówił założenia nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, płatników i przedsiębiorców oraz innych ustaw – zwanych „Pakietem Kluski”. Wprowadzenie tych propozycji spowoduje:
• bezpłatną rejestrację firmy,
• możliwość rejestracji elektronicznej,
• rejestrację w „jednym okienku” w Urzędzie Skarbowym (NIP, ZUS, Urząd Statystyczny),
• skrócenie ilości dni potrzebnych na założenie firmy: 3 dni przy wysłaniu pocztą elektroniczną, 5 dni przy złożeniu dokumentów osobiście.
Ponadto zostaną wprowadzone nowe, ogólne zasady określające udzielanie zezwoleń i ujednolicone zostanie przyznawanie koncesji (tzn. podmiot, który spełnia warunki, otrzymuje koncesje automatycznie). Zostanie także ograniczony czas trwania (mikroprzedsiębiorstwa – 12 dni roboczych, małe przedsiębiorstwa – 16 dni roboczych) i cel kontroli, która nie będzie mogła naruszać normalnego funkcjonowania firmy. Zostaną wprowadzone sankcje nieważności w przypadkach naruszenia przez kontrolujących przepisów proceduralnych.
W przerwach konferencji odbywały się konsultacje z ministrami, przedstawicielami ministerstw oraz agencji zajmujących się rozwojem regionalnym, między innymi w sprawie współpracy przygranicznej Polska - Ukraina - Słowacja – program INTERREG, Zielonych Karpat i Euroregionu Karpackiego.
Lucyna Podhalicz
szef Biura Poselskiego Posła Marka Kuchcińskiego