Aktualności

Warszawscy radni PiS chcą aktywnie działać przeciw prywatyzacji SPEC

08.11.2010 • źródło: PAP

Zobowiązanie do aktywnego działania przeciw prywatyzacji SPEC w nadchodzącej kadencji samorządu podpisali w poniedziałek w imieniu kandydatów PiS na radnych szef warszawskich struktur tej partii Mariusz Błaszczak oraz radny Warszawy Maciej Maciejowski.

W dokumencie zatytułowanym „Zobowiązanie przedwyborcze” władze PiS oraz kandydaci tej partii do Rady Warszawy zapewnili, że w nadchodzącej kadencji samorządu będą aktywnie działać na rzecz „pozostawienia SPEC oraz innych naturalnych monopoli i sieci przesyłowych pod kontrolą społeczną”.

Zobowiązali się ponadto „dążyć do zwiększenia dochodów miasta poprzez prywatyzację spółek, w których miasto posiada mniejszościowy udział oraz takich, których działalność nie stanowi zadań własnych samorządu”. Zadeklarowali ponadto, że nie dopuszczą do obciążenia mieszkańców stolicy podwyżkami cen energii cieplnej.

Błaszczak podkreślił na konferencji prasowej w Warszawie, że PiS jest konsekwentnie przeciwne prywatyzacji monopoli takich jak SPEC. „Jesteśmy przekonani, że prywatyzacja SPEC będzie negatywna i przyniesie konsekwencje negatywne także - a może przede wszystkim - dla kieszeni warszawiaków. Efekt będzie taki, że sprywatyzowany SPEC będzie po prostu podwyższał opłaty za dostarczanie ciepła” - powiedział.

Jak dodał, „radni PiS nie zgodzą się na to, by warszawiacy ponosili koszty nieudolności prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w ten sposób szuka pieniędzy w kieszeniach mieszkańców Warszawy”.

Według posła PiS obecnie SPEC jest warte 1,5 mld zł. „To jest pokaźna kwota, ale tylko raz można sprzedać tak potężną firmę” - powiedział Błaszczak. Jego zdaniem można się natomiast zastanowić nad prywatyzacją mniejszych spółek, które obecnie kontroluje warszawski samorząd.

Radny PiS Dariusz Figura przypomniał, że w ostatnim czasie radni jego klubu przygotowali projekt uchwały, która zakazywałaby prywatyzacji SPEC. „Ten projekt utknął w szufladach i prawdopodobnie nie stanie na ostatniej, jutrzejszej sesji Rady Warszawy” - powiedział. W jego ocenie, „nie widać jakiejkolwiek woli dyskusji o tej sprawie, jest tylko parcie za wszelką cenę do tej prywatyzacji”.

Materiał KW Prawo i Sprawiedliwość