Aktualności

Obchody rocznicy mordu katyńskiego

16.04.2009

15 kwietnia 2009 r. odbyły się w Opocznie obchody 69 rocznicy mordu katyńskiego dokonanego przez sowietów na około 22 tysiącach polskich oficerów, policjantów, duchownych, lekarzy i innych przedstawicieli polskiej inteligencji.

Uroczystości organizowane przez Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Starostwo Powiatowe w Opocznie oraz opoczyński oddział NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą Świętą przy pomniku katyńskim celebrowaną przez księdza dziekana Jana Wojtana. Nabożeństwu towarzyszyła podniosła oprawa patriotyczna w postaci warty honorowej przy pomniku oraz licznych pocztów sztandarowych. Obecne było także liczne grono kombatantów i przedstawicieli Rodziny Katyńskiej. Swoją obecnością opoczyńską uroczystość uświetniły również lokalne władze samorządowe, zarówno miejskie jak i powiatowe.

Po ceremonii kościelnej uczestnicy uroczyście przemaszerowali do Miejskiego Domu Kultury, gdzie rozpoczęła się część naukowo-artystyczna obchodów.

Głównym punktem programu były referaty dr Marka Dutkiewicza, pracownika naukowego Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim pt. „Współczesne spojrzenie na zbrodnię katyńską” oraz Pani Elżbiety Kowalczyk z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Upamiętnienie zbrodni katyńskiej - pomniki katyńskie”. Na szczególną uwagę zasługuje referat dr Dutkiewicza jako osoby biorącej czynny udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu. Jego wystąpienie przybrało formę niezwykłego świadectwa, wzruszającej relacji naocznego świadka z miejsca zbrodni.

Kolejnym prelegentem był Andrzej Mikołajczyk z Rodziny Katyńskiej, którego ojciec został zamordowany w Ostaszkowie. Mówił on m. in. o zakłamaniu jakie przez dziesięciolecia towarzyszyło zbrodni katyńskiej. Jak sam wspomina, o śmierci ojca dowiedział się dopiero w 1993 r.

Niejako podsumowaniem wystąpień prelegentów był program słowno-muzyczny o tematyce katyńskiej przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Ogonowicach pod kierunkiem Beaty Dacz.

Uroczystościom towarzyszyło również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom w VI Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę” oraz w konkursie „Wyzwolenie…, ale czy wolność?”. Dopełnieniem patriotycznej oprawy była wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku „Katyń 1940” prezentowana w holu MDK.

Opoczyńskie uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską można uznać za bardzo udane, czego najlepszym dowodem była wypełniona po brzegi sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury a także łzy na twarzach wielu ze zgromadzonych osób zarówno starszych jak i młodzieży szkolnej.

„Poprzez to spotkanie chcieliśmy przypomnieć tę bolesną historię, która przez tyle lat była skrywana i zakłamywana. Żywimy nadzieję, że obecność właśnie dzieci i młodzieży, nauczycieli i wychowawców, będzie łańcuszkiem w przekazywaniu tej historii następnym pokoleniom” - tak uroczystości katyńskie w Opocznie podsumował ich współorganizator Poseł Robert Telus.

Wiktor Pietrzyk