Aktualności

Zmarnowane 2 lata

15.12.2008 • źródło: Twoje PiSmo

Analiza realizacji w połowie kadencji programu wyborczego dla Żoliborza Hanny Gronkiewicz-Waltz:

  1. Kompleksowa modernizacja skrzyżowania ulic ks. J. Popiełuszki, Potockiej, Gdańskiej i Włościańskiej. BRAK REALIZACJI. Już w zeszłej kadencji samorządu Zarząd Dzielnicy i Klub Radnych PIS podjął działania w celu dokonania takiej modernizacji. Powstał wówczas projekt przebudowy skrzyżowania wykonany na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Nasuwa się pytanie o jego dalsze losy.
  2. Budowa parkingu podziemnego nad torami odstawczymi stacji metra pl. Wilsona i naziemnego przy ul. ks. Popiełuszki 3 oraz uzupełnienie miejsc parkingowych wzdłuż ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Zajączka do pl. Wilsona. BRAK REALIZACJI.
  3. Finalizacja kompleksowej modernizacji pl. Wilsona (obejmująca m.in. przejścia podziemne). BRAK REALIZACJI mimo szumu medialnego.
  4. Budowa przejścia podziemnego pomiędzy stacją metra Dworzec Gdański i ul. Zajączka oraz remont wiaduktu nad Dworcem Gdańskim. BRAK REALIZACJI tego przedsięwzięcia jest szczególnie dotkliwy w związku z paraliżem komunikacyjnym spowodowanym awaryjnym zamknięciem wiaduktu dla komunikacji miejskiej (wiosną dla samochodów), likwidacją połączeń tramwajowych i redukcją autobusowych.
  5. Stworzenie Kupieckiego Centrum Handlowego „Włościańska” poprzez budowę hali kupieckiej wraz z parkingiem. FORMA REALIZACJI: Ograniczenie terenu zajmowanego przez kupców do 2/3 powierzchni dotąd przez nich zajmowanej. Zlikwidowanie 240 miejsc parkingowych. Odmowa zgody na wybudowanie parkingu pod eskadami (dokładnie drogi dojazdowej wiodącej przez teren miasta). Utrudnianie porozumień z kupcami w związku z wydawaniem przez urzędników miasta sprzecznych decyzji.
  6. Rewitalizacja zaniedbanych części Żoliborza (zawężona do Cytadeli i okolic). BRAK REALIZACJI. Dotąd powstał jedynie projekt rewitalizacji, ograniczający obszar rewitalizowany, kosztem dzielnicowych slumsów, faktycznie wymagających interwencji (tzw. Cytadeli Południowej), do zamożnego osiedla Żoliborz Ofi cerski.
  7. Zagospodarowanie terenów Zakładów Remontowych MZA. BRAK REALIZACJI.
  8. Przeniesienie stacji paliw z ul. Gdańskiej. Likwidacja stacji odbyła się na początku 2007 r., co stanowiło uwieńczenie 40-letniej walki o zaprzestanie zatruwania środowiska przez tę stację, prowadzonej przez mieszkańców i kolejne zarządy dzielnicy. Zarządowi poprzedniej kadencji samorządowej, kiedy dzielnicą rządził PiS, wystarczyły 3 lata rozmów i negocjacji w tej sprawie.
  9. Zmiana funkcji terenu przy ul. Filareckiej poprzez likwidację gimnazjum i realizację inwestycji, w wyniku których miała powstać atrakcyjna przestrzeń w okolicach placu Wilsona. Na szczęście BRAK REALIZACJI. Tymczasem, chociaż w najbliższym czasie Żoliborz powiększy się o 20 tysięcy nowych mieszkańców (Żoliborz Południowy, b. Przemysłowy), miasto nie zapewniło terenu pod budownictwo publiczne na tym obszarze.
  10. Budowa kompleksu obiektów rekreacyjnosportowych przy ul. Potockiej (dawny teren RKS „Marymont”): wielofunkcyjnej hali sportowej, krytego lodowiska i kompleksu hotelowego. BRAK REALIZACJI - sprawa pozostaje w sferze koncepcyjnej.
  11. Kontynuacja remontów boisk szkolnych oraz budowa sal sportowych przy szkołach - program „Otwarte boiska po lekcjach”. Wyremontowano jedno boisko przy szkole podstawowej znajdującej się na ul. Or-Ota, obecny zarząd dokończył remont boiska szkolnego należącego do liceum przy ul. Felińskiego i dopilnował oddania do użytku hali sportowej wybudowanej przez Zarząd Dzielnicy poprzedniej kadencji.
  12. Udostępnienie mieszkańcom terenów Kępy Potockiej, otwartych ogrodów działkowych i terenów KS „Spójnia” dla celów rekreacyjnosportowych. Ogrody działkowe przy ul. Promyka są otwarte od wielu lat. Nad kanałkiem oddano do użytku duży teren z urządzeniami do zabaw dla dzieci (realizacja koncepcji z poprzedniej kadencji). „Spójnia” - BRAK REALIZACJI (kwestia skłonienia władz klubu do przedstawienia koncepcji zagospodarowania terenu w zamian za zgodę na ich uwłaszczenie się).
  13. Ochrona środowiska poprzez niezabudowanie pasa napowietrznego dzielnicy, a także ochrona terenów zielonych: Kępy Potockiej, otwartych ogrodów działkowych itp. NA RAZIE NOWE WŁADZE NIE ZABUDOWUJĄ TYCH TERENÓW.
  14. Utworzenie ośrodka kultury zgodnie z założeniami w zakupionym przez dzielnicę Forcie Sokolnickiego lub w wykupionym na te cele budynku przy ul. Próchnika 8. BRAK REALIZACJI koncepcji utworzenia ośrodka kultury w Forcie Sokolnickiego. Zarząd Dzielnicy jedynie użycza za darmo teren fortu różnym stowarzyszeniom.

PS. Powstają wciąż nowe projekty. Mamy do czynienia ze swego rodzaju erupcją tego typu radosnej twórczości: wiatrak/skatepark i zimowe lodowisko w parku Kaskada, miasteczko wikingów na Pasie Nadwiślańskim, „różowe bąbelki” na Kępie Potockiej, wrota do parku Żeromskiego, fontanna na placu Lelewela, park z boiskami na Gliniankach Włościańskich, modernizacja parku Sady Żoliborskie. Na zakończenie pozostaje nam postawić pytanie: czy w drugiej części kadencji Zarządu Dzielnicy, po raz pierwszy w dziejach żoliborskiego samorządu „przyniesionego w teczce” (tj. mianowanego przez prezydenta stolicy), kontynuowane będącą obydwie charakterystyczne dlań tendencje: zaniechania wcielania w życie własnych wyborczych obietnic oraz rozdętej ponad miarę giełdy pomysłów?

Adam Buława
Pełnomocnik Komitetu Żoliborz PiS
Janina Selwant
Radna Dzielnicy Żoliborz