Przyznając stypendia sportowe, gmina nie ma prawa zawężać grona uprawnionych do zawodników zrzeszonych tylko w klubach.
Wiceszef Kancelarii Premiera zapowiedział na spotkaniu z przedstawicielami Związku Miast Polskich, że wśród proponowanych zmian znajdą się min. powoływanie sekretarzy przez wójtów, trzymiesięczny okres przygotowawczy przy pierwszym zatrudnieniu w samorządzie i większa samodzielność urzędów w ustalaniu wynagrodzeń pracowników.
Już za tydzień ma być gotowa nowa ustawa o pracownikach samorządowych, która jak podkreślano ma być „aktem prawnym na miarę 2008 roku”. Adam Leszkiewicz, który jest szefem zespołu roboczego przy Kancelarii Premiera zapowiedział m.in. zmiany w sposobie zatrudniania pracowników samorządowych. Pierwszym etapem ma być umowa na trzy miesiące po której pracownik będzie zdawał egzamin przed wójtem. W razie przedłużenie umowy nowy pracownik złoży przed kierownikiem urzędu uroczyste pisemne ślubowanie.
Powiaty i województwa będą miały możliwość mianowania urzędników, choć będzie to ograniczone w czasie. Pierwsza weryfikacja będzie mogła mieć miejsce po 10 latach. Poza tym wprowadzone zostaną wymogi jakie będzie musiał spełnić sekretarz, które chce zatrudnić wójt. Będzie to 6 lat stażu pracy oraz 3 lata na stanowisku kierowniczym. Według wstępnych propozycji do zatrudnienia sekretarza nie będzie wymagane przeprowadzenie konkursu.
Kolejna propozycja zmian to ustalanie procedur ocen kwalifikacyjnych przez urzędy w regulaminach. Rząd jedynie określi ogólne standardy ich wykonywania, w tym czas na ich przeprowadzenie. W przypadku płac rozporządzenia rządowe będą regulować jedynie minimalne stawki płac. Urzędy same ustalą poziom wynagradzania dla poszczególnych stanowisk, w zależności od możliwości finansowych. Jednakże zarówno regulaminy wynagrodzeń połączone z systemem motywacyjnym, mają być opiniowane przez regionalne izby obrachunkowe. Zapowiedziane zostało również uelastycznienie czasu pracy w urzędach, m.in. poprzez trzymiesięczny okres rozliczeniowy.
W ciągu kilku dni pierwsza wersja ustawy ma trafić do konsultacji ze środowiskami samorządowymi, Oficjalna procedura legislacyjna ma się rozpocząć 18 marca. Rozporządzenia w sprawie ocen kwalifikacyjnych przestaną obowiązywać z końcem 2008 roku.