Czy gmina może być członkiem lokalnej grupy działania? Zdaniem Roberta Wodziaka, sekretarza gminy Łapisze Niżne istnieją pewne przesłanki by stwierdzić, że jest to sprzeczne z ustawą o stowarzyszeniach.
W najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków EFRROW wyraźnie sprecyzowano kto może być członkiem lokalnej grupy działania. Zgodnie z projektem, spośród jednostek samorządu terytorialnego członkami mogły być wyłącznie gminy i powiaty.
Zdaniem sekretarza, projektodawcy zapomnieli o ważnym ograniczeniu jakim jest ustawa o stowarzyszeniach, której zapisy stoją w konflikcie z projektowaną nowelizacją ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich środkami EFRROW.
Zdaniem sekretarza art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy daje gminom możliwość działania w LGD na zasadzie tylko członka zwyczajnego: „członkiem zwyczajnym lokalnej grupy działania mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego”. Z kolei uregulowania wynikające z ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r - prawo o stowarzyszeniach art. 10 ust. 3 jednoznacznie precyzują, że „osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem stowarzyszenia”.
„Nasuwa się pytanie, czy nie zachodzi konflikt dwóch zapisów ustawowych wzajemnie się wykluczających? LGD są tworzone na podstawie prawa o stowarzyszeniach i na ich podstawie dokonuje się rejestracji statutu oraz władz w KRS. Natomiast ustawa przygotowana przez MRiRW daje możliwość udziału w pracach stowarzyszenia lokalnej grupy działania tylko na zasadzie członka zwyczajnego!
Mam propozycję skierowaną do MRiRW aby w projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich środkami EFRROW dokonać zapisów zgodnych z ustawą o stowarzyszeniach, która ma znacznie większy staż i jest ustawą podstawową do tworzenia stowarzyszeń”.