Aktualności

Szkoły na oku rzecznika

31.03.2008 • źródło: www.samorzad.pap.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) będzie monitorował zmiany w systemie edukacji wprowadzane przez minister edukacji Katarzynę Hall. Do dyskusji o problemach oświatowych zaprosił samorządowców.

„To, że w Polsce udawały się reformy edukacyjne to w dużej mierze zasługa samorządów, bo to one wzięły na siebie odpowiedzialność” - podkreśla Waldemar Rataj, doradca RPO.

Samorządy od lat uzyskują trudne obowiązki w dziedzinie edukacji, a nie zawsze idą za tym wystarczające gwarancje państwa, zwłaszcza jeśli chodzi o finansowanie. „Będziemy szczególnie przyglądać się jak obecny system finansowy wpływa na funkcjonowanie systemu edukacji” - zapowiada Waldemar Rataj, doradca RPO, przewodniczący zespołu ekspertów oświatowych przy RPO.

Zespół we współpracy z organizacjami samorządowymi chce położyć nacisk na określenie standardów edukacyjnych. „Zdajemy sobie sprawę, że brak standardów to jeden z powodów braku stabilizacji w systemie edukacji, także finansowej” - mówi Rataj. Jego zdaniem, „kolejne rządy uciekają przed określeniem standardów usług, a więc pewnych gwarancji, czego obywatel w danej dziedzinie ma prawo oczekiwać od państwa”.

„To, że określenie standardów jest trudne zdają sobie sprawę wszyscy, ale samorządowcy mają słuszne uwagi do klasy politycznej, bo przecież rządy się zmieniają, a problemem pozostaje” - podkreśla Waldemar Rataj. Zapowiada, że RPO podejmie trud określenia „modelu absolwenta”. „Trzeba odpowiedzieć na pytanie, na co młody człowiek może liczyć od państwa polskiego” - dodaje.

Jego zdaniem, właściwym kierunkiem jest dalsze wzmacnianie odpowiedzialności samorządów w dziedzinie edukacji. „To, że w Polsce udawały się reformy edukacyjne to w dużej mierze zasługa samorządów, bo to one wzięły na siebie odpowiedzialność” - podkreśla doradca RPO. „Głos przedstawicieli samorządów jest dla nas bardzo ważny” - dodaje.

Jak podkreśla, naruszenie równowagi dostępu do edukacji najbardziej widoczne jest na wsi.

Jedną z pierwszych akcji, którą podjął RPO jest badanie roli rodziców w systemie edukacji. „Bardzo dobrze, że weszła w życie regulacja o obowiązkowych radach rodziców w szkołach. Wspólnie z organizacjami samorządowymi prowadzimy kampanię na rzecz upowszechnienia wiedzy na ten temat” - informuje Rataj.

Oprócz przeglądu usług społecznych w edukacji, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski prowadzi również monitoring usług w ochronie zdrowia. Jak podkreśla doradca RPO, o ile system edukacji podlega nieustannym zmianom, a wprowadzane rozwiązania są cząstkowe, to prawa obywatelskie w zakresie ochrony zdrowia praktycznie nie działają.