Sześć razy więcej unijnych pieniędzy niż w latach 2004–2006 ma do wykorzystania województwo podkarpackie w ramach swojego regionalnego programu operacyjnego.
W latach 2007–2013 województwo podkarpackie czeka prawdziwy deszcz unijnych środków. Przede wszystkim podkarpackie dostało ponad 1,1 mld euro na finansowanie regionalnych inwestycji realizowanych przez samorządy, przedsiębiorców oraz innych beneficjentów. Do tego należy doliczyć środki, które do regionu spłyną w ramach dwóch innych programów: Rozwój Polski Wschodniej oraz Kapitał Ludzki. W sumie w województwie podkarpackim Unia Europejska może pozostawić ponad 2 mld euro.
Najwiecej na drogi
Największym źródłem dotacji będzie regionalny program operacyjny. W przeciwieństwie do okresu 2004–2006 władze każdego województwa miały autonomię w podzieleniu przyznanych im unijnych środków. Podkarpackie zdecydowało, że najwięcej unijnych pieniędzy, bo aż 341 mln euro przeznaczy na modernizację infrastruktury. Chodzi nie tylko o drogi i linie kolejowe, ale także o infrastrukturę energetyczną. Władze województwa przy pomocy unijnych dotacji chcą wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Już za kilka lat charakterystycznym elementem krajobrazu Podkarpacia mogą być maszty elektrowni wiatrowych.
Dotacje dla firm
Prawie 290 mln euro na zostać przeznaczonych w ramach regionalnego programu operacyjnego na rozwój przedsiębiorczości. Na bezpośrednie dotacje inwestycyjne władze regionu zdecydowały się przeznaczyć 120 mln euro. Te środki mają pozwolić na sfinansowanie ponad 1,7 tys. inwestycji, w efekcie których ma powstać prawie 2,3 tys. nowych miejsc pracy. Pozostałe środki zostaną wydane na pośrednie formy wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Chodzi m.in. finansowanie badań naukowych czy też uzbrajanie terenów inwestycyjnych.
Ponad 170 mln euro region przeznaczył na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska. Nie chodzi tylko o projekty związane z gospodarką wodno-ściekową czy też gospodarką odpadami, ale także o poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Na terenie województwa jest ponad 630 km wałów przeciwpowodziowych, z których zdecydowana większość wymaga szybkiej modernizacji.
Na modernizację lub budowę szkół, placówek służby zdrowia czy ośrodków kultury władze Podkarpacia przeznaczyły 120 mln euro. Dzięki funduszom unijnym ponad 40 tys. studentów będzie się uczyło w lepiej wyposażonych szkołach wyższych, a 100 tys. pacjentów będzie korzystać z najnowocześniejszego sprzętu medycznego.
120 mln euro przeznaczy województwo podkarpackie na budowę szkół, placówek służby zdrowia i ośrodków kultury.
Mariusz Gawrychowski