Aktualności

Kiedy następuje obowiązek zwrotu bonifikaty?

27.11.2007 • źródło: Urząd Miasta Bolesławiec

Zakup przez najemcę mieszkania komunalnego z bonifikatą wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla jego nabywcy. Jeśli bowiem nabywca mieszkania przed upływem pięciu lat, licząc od daty zakupu lokalu mieszkalnego od Gminy Miejskiej Bolesławiec, dokona jego zbycia (np. w drodze sprzedaży, darowizny lub innego tytułu prawnego, który powoduje przeniesienie własności na osobę trzecią) lub wykorzysta lokal na cele inne niż te, które uzasadniały udzielenie bonifikaty (np. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej), będzie zobowiązany do zwrotu udzielonej bonifikaty z uwzględnieniem jej waloryzacji. Obowiązek zwrotu bonifikaty obejmuje zarówno pierwszego nabywcę mieszkania komunalnego, jak i osobę dla niego bliską, która po uzyskaniu lokalu od pierwotnego właściciela, zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na inne cele, zanim upłynie okres pięciu lat, licząc od dnia nabycia , tj. od wykupu mieszkania przez poprzednika od Gminy Miejskiej. Zwrot bonifikaty następuje na żądanie właściwego organu, tj. Prezydenta Miasta, który jest zobowiązany do dochodzenia należności z tego tytułu.

Od powyższej zasady istnieją wyjątki, które pozwalają właścicielowi lokalu mieszkalnego wykupionego ze zniżką, zachować prawo do bonifikaty w przypadku jego zbycia w okresie pięciu lat od daty zakupu. Dotyczy to następujących sytuacji:

  • zbycia lokalu na rzecz osoby bliskiej, jednakże krąg tych osób jest ograniczony do: zstępnych-czyli dzieci, wnuków i prawnuków, wstępnych-czyli rodziców, dziadków i pradziadków, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa – czyli siostrzeńców i siostrzenic, bratanków i bratanic, adoptowanych dzieci i adopcyjnych rodziców, małżonka, osoby pozostającej ze sprzedającym we wspólnym pożyciu (konkubiny, konkubenta);
  • zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystaną na cele mieszkaniowe;
  • sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli pieniądze, które nabywca uzyska z jego sprzedaży, przeznaczy w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.

Powyższe zasady reguluje art. 68 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 ze zmian.), w brzmieniu nadanym przez nowelizację, wprowadzoną ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r., Nr 173, poz. 1218), która weszła w życie w dniu 22 października 2007 r.