Aktualności

Suwałki: strajk pielęgniarek zawieszony

24.10.2007 • źródło: www.wiadomosci.onet.pl

„Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach (Podlaskie) zawiesiły na czwartek strajk, by negocjować warunki płacowe z marszałkiem woj. podlaskiego” - poinformowała PAP przedstawicielka protestujących Małgorzata Mackiewicz.

Do spotkania przedstawicielek pielęgniarek, dyrekcji z marszałkiem Dariuszem Piontkowskim ma dojść w czwartek przed południem. „Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia. Jeśli tak się nie stanie, w piątek wszystkie bierzemy urlop na żądanie” - powiedziała Mackiewicz.

Pielęgniarki i położne strajkują w Suwałkach od sześciu dni. W środę odeszły od łóżek pacjentów na sześć godzin. Zapowiadają zaostrzenie protestu, kiedy nie dojdzie do porozumień płacowych. W strajku uczestniczy w sumie ok. 400 pielęgniarek i położnych - ponad 80 proc. wszystkich zatrudnionych w suwalskim szpitalu.

Pielęgniarki dotąd, gdy było to konieczne, wracały do pacjentów na wezwanie ordynatorów oddziałów szpitalnych. Dotyczyło to sytuacji, kiedy pielęgniarki były niezbędne na oddziałach, a ich brak mógł skutkować utratą zdrowia lub życia pacjentów.

Pielęgniarki z Suwałk chcą podwyżki płacy o 500 zł brutto od 1 października. Według nich, pieniądze mogłyby być wypłacane od nowego roku. Jednak ani dyrekcja, ani marszałek województwa podlaskiego, nie zgodzili się w ub. tygodniu na propozycję pielęgniarek. Według nich, w tym roku nie ma pieniędzy na podwyżki.

Po lekarzach, pielęgniarki to druga grupa zawodowa strajkująca w szpitalu w Suwałkach. Pod koniec czerwca wypowiedzenia z pracy złożyło 110 lekarzy. Pod koniec września miała rozpocząć się ewakuacja chorych do innych szpitali, ale 29 września lekarze porozumieli się z dyrekcją. Lekarze zgodzili się na 800 zł podwyżki płacy od 1 września. Ich płaca w ciągu trzech najbliższych lat ma dojść do poziomu trzech średnich krajowych.

Szpital Wojewódzki w Suwałkach jest jednym z trzech największych placówek w województwie podlaskim, obok szpitali w Białymstoku i Łomży. Oprócz mieszkańców z powiatów: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego, z placówki korzystają także mieszkańcy wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego.